Sıcak hava dalgası Delhi'nin bazı bölgelerinde devam ediyor | Son Haberler Delhi

Ferhat

New member
Açık gökyüzü ve batıdan esen kuru rüzgarlar, Delhi'ye amansız sıcaktan hiçbir rahatlama sağlamadı. Başkentte maksimum sıcaklık 44,8 santigrat derece (°C) olarak kaydedildi; yılın bu zamanı için normalin beş derece üzerinde ve önceki günkü 44,7°C'nin biraz üzerinde.


Yeni Delhi'deki Kızıl Kale'de sıcak bir günde insanlar. (Raj K Raj/HT Fotoğrafı)

Yüksek sıcaklıklar nedeniyle şehrin bazı kısımlarında Haziran ayında dördüncü kez sıcak hava dalgası veya sıcak hava dalgasına benzer koşullar yaşandı.

Artık kriketteki en sevdiğiniz oyunu izleyebilirsiniz. Her zaman ve her yerde. Nasıl olduğunu öğrenin


AYRICA OKUYUN – Hava Durumu Güncellemesi: Delhi'de sıcak hava dalgası 17 Haziran'a KADAR, şiddetli yağmur Kuzeydoğu'yu vuruyor

Hindistan Meteoroloji Dairesi (IMD), “sıcak hava dalgasını”, maksimum sıcaklığın 40°C'nin üzerinde ve normalin 4,5°C üzerinde olduğu veya gerçek maksimum sıcaklığın art arda iki gün 45°C veya daha fazlasına ulaştığı bölge olarak tanımlıyor. Maksimum sıcaklık normalin 6,5 °C üzerinde olduğunda “şiddetli sıcak hava dalgası” meydana gelir.

Bakanlık ayrıca, Ulusal Başkent Bölgesi'nin 19 Haziran'a kadar sıcak hava dalgası uyarısı altında olması ve Delhi'de bu dönemde maksimum sıcaklıkların muhtemelen 7 ila 7 santigrat derece civarında olması nedeniyle önümüzdeki günlerde herhangi bir iyileşme öngörülmüyor.

“Şu anda kuvvetli ama kuru batı ve kuzeybatı rüzgarlarımız var. Ayrıca önemli bir bulut örtüsü yok ve doğrudan güneş ışığı Hindistan'ın kuzeybatısındaki çoğu bölgeyi etkiliyor. Bu, son birkaç günde sıcaklıkta kademeli bir artışa yol açtı ve önümüzdeki birkaç gün içinde daha da artabilir” dedi ve turuncu alarmın Cumartesi gününe kadar geçerli olduğunu ekledi.

AYRICA OKUYUN – Vivek Vihar yangını 'önlenebilir'di: ACB raporu

Delhi'yi temsil eden Safdarjung Gözlemevi, Perşembe günü 44,8°C'lik yüksek bir sıcaklık kaydetti; bu, istasyonun sıcak hava dalgası koşullarını kaydettiği Haziran ayının dördüncü günü oldu. Bu, Delhi'nin haziran ayında yedi sıcak hava dalgası günü kaydettiği 2014'ten bu yana en yüksek ay oldu.

Şehrin diğer bölgelerinde hava daha da sıcaktı: En yüksek gündüz sıcaklıkları 47,2°C ile Batı Delhi'deki Pusa'da kaydedildi, onu 46,6°C ile güneybatı Delhi'deki Jafarpur takip etti.

Perşembe günkü kuru sıcak nedeniyle Delhi'nin ısı endeksi (HI) veya “sıcaklık hissi” aslında 44,1°C olan gerçek sıcaklıktan biraz daha düşüktü. Huzursuzluğun bir diğer göstergesi olan Delhi'nin yaş termometre sıcaklığı Perşembe günü 23,2°C ile 25,1°C arasındaydı. 32°C veya daha yüksek bir yaş termometre sıcaklığı, formda ve genç insanların dışarıda uzun süre çalışmasını zorlaştırır ve 35°C'lik (maksimum eşik) bir ıslak termometre sıcaklığı, insanlar artık vücutlarını düzenleyemez sıcaklık, sıcak çarpmasına ve olası çökmeye neden olur.

Minimum sıcaklık 29,4°C olup normalin bir derece üzerindeydi. Önceki gün sıcaklık 28,5°C idi.

AYRICA OKUYUN – Delhi su krizi: Himaşal Pradeş Yüksek Mahkeme'de U dönüşü yaptı; Sıcak hava dalgası sırasında AAP-BJP suçlama oyunu

Bu ay şu ana kadar üç sıcak hava dalgası yaşandı ve şehirdeki en az bir meteoroloji istasyonu sıcak hava dalgası koşullarını kaydetti. İlk dönem 17-20 Mayıs tarihleri arasında sürdü, ardından nemli doğu rüzgarları sıcaklıkta düşüşe neden oldu. İkinci dönem 12 gün sürdü (25 Mayıs'tan 5 Haziran'a kadar), maksimum sıcaklık 29 Mayıs'ta Safdarjung'da 46,8 °C'ye ulaştı. Üçüncü sıcak hava dalgası 9 Haziran'da başladı ve tahminler bunun 19 Haziran'a kadar sürebileceğini gösteriyor.

Ancak IMD'de yalnızca başkentteki Safdarjung istasyonu için uzun vadeli sıcak hava dalgası verileri bulunuyor. Mayıs ayında Safdarjung, tamamı ayın ikinci yarısında olmak üzere altı günlük sıcak hava dalgası kaydetti.