NDA güçleniyor, HİNDİSTAN Lok Sabha savaşı öncesinde bir aksilik yaşıyor

Ferhat

New member
Uttar Pradesh'teki Rajya Sabha seçimlerinde sekiz adayın tamamının zaferi, BJP liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifak (NDA) için büyük bir destek olurken, Samajwadi Partisi'nin çapraz oyu, SP liderliğindeki HİNDİSTAN'ın seçim öncesi temsil ettiği İttifak için bir gerileme oldu. Lok Sabha seçimi.


Samajwadi Partisi adayı Ramji Lal Suman Rajya Sabha seçimlerini kazandıktan sonra (Deepak Gupta/Hindustan Times)

Rajya Sabha seçimlerinden sadece iki gün önce, HİNDİSTAN bloğunun müttefikleri SP ve Kongre, 25 Şubat'ta Rahul Gandhi liderliğindeki Bharat Jodo Nyay Yatra sırasında Agra'da düzenlenen ortak mitingde moralleri yüksekti. 48 saat içinde INDA bloku, Rajya Sabha seçimlerinde BJP adaylarına oy veren ve bir milletvekilinin çekimser kaldığı yedi SP milletvekilinin isyanıyla sarsıldı.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

NDA iyi yağlanmış bir makine gibi çalıştı ve SP'nin RLD ve SBSP MLA'ların desteğini kazanma girişimine rağmen ortaklarının ittifakta sağlam durmasını sağladı.

BJP ayrıca 'Lotus Operasyonu'nu gerçekleştirerek ve SP'nin yedi milletvekilinin desteğini kazanarak Hindistan'ın saflarındaki boşlukları ortaya çıkardı.

BJP ayrıca seçmenlere, SP lideri Manoj Pandey ve üst düzey parti milletvekillerinin parti liderinin HİNDİSTAN bloğu adaylarına oy verme talimatını ihlal etmesi nedeniyle HİNDİSTAN bloğunun bölünmüş bir meclis olduğunun sinyalini vermeyi başardı.

SP milletvekillerinin zıt oyları da NDA'nın Lok Sabha seçimleri yaklaştıkça HİNDİSTAN bloğundan daha fazla ayrılmaya çalışabileceğini gösteriyor.

“Önemli seçim kampanyası öncesinde NDA, HİNDİSTAN bloğunun liderleri arasında güvensizlik yaratmayı başardı. Siyasi analist SK Srivastava, SP ve Kongre liderlerinin kampanya stratejisi üzerinde çalışmak yerine muhtemelen evlerini düzene sokmakla daha meşgul olacaklarını söyledi.

SP'nin çok övülen PDA'sı 'Pichra' (geri), Dalit ve 'Alpashankhak' (azınlık) formülü de Lok Sabha seçimleri öncesinde üst kastlardan SP MLA'larının, Dalitlerin ve OBC'lerin NDA'ya oy vermesiyle ezildi.

SP şefi Akhilesh Yadav, partinin MLA'larının birbirlerine karşı oy kullanma eğiliminde oldukları netleşince, PDA'da yaptığı bir paylaşımda, bunun geri sınıflara, Dalitlere ve azınlıklara karşı vicdani bir tutum sergilediğini söyledi.”

Sonuçlar, Lok Sabha kampanyası başlamadan önce birçok SP MLA'nın BJP gemisine binmek için PDA'larını düşürdüğünü gösteriyor.

Rajya Sabha anketleri öncesinde BJP, Rashtriya Lok Dal'ı kendi tarafına çekerek HİNDİSTAN bloğuna şok yaşattı. SP'nin, ittifak formülü kapsamında 2022 parlamento seçimlerinde RLD adayı olan üç üyenin desteğini kazanma planını gözden geçirdi. Jat hakimiyetindeki West UP bölgesinde HİNDİSTAN bloğunun zayıflaması NDA'nın moralini yükseltti.

Artık NDA, Lok Sabha seçimlerine güvenle girerken, BJP, Uttar Pradesh'te 80 Lok Sabha sandalyesi kazanma hedefini belirledi.

Bir başka siyasi analist AK Mishra, Rajya Sabha seçimini kazandıktan sonra NDA'nın maksimum sandalyeyi kapmak için saldırıya geçeceğini, HİNDİSTAN bloğunun ise kalelerini korumak için savunmaya geçeceğini söyledi.