Bathindalı çiftçi Shubh Karan'ın otopsisi, polisin bir cinayet vakasını kaydetmesinin ardından yapılacak

Ferhat

New member
Hükümet tarafından işletilen Rajindra Hastanesindeki doktorlar, otopsi üzerine FIR kaydı yapıldıktan sonra ailesi ve çiftlikleri öldürüldükten sonra geçen hafta Khanauri sınırında polis operasyonunda ölen çiftçi Shubh Karan Singh'in otopsisini çarşamba akşamı gerçekleştirdi. Çiftçi lideri Jagjeet Singh Dallewal, onun ölümünü kabul ettiğini söyledi.


Pencap Polisi, Hindistan Ceza Kanunu'nun 302 (cinayet) ve 114 (suçun işlenmesinde suçlunun varlığı) Maddeleri uyarınca bir dava kaydetti. (HT fotoğrafı)

Dallewal, “Pencap Polisi bir FIR kaydettikten sonra doktorların Shubh Karan Singh'in otopsisini yapmasına izin verdik” dedi. Patiala'daki Patran polis karakolunda sıfır FIR kayıtlı (HT'nin kopyası var). Sıfır FIR, herhangi bir suçla ilgili şikayet alması durumunda, yargı yetkisine bakılmaksızın herhangi bir polis karakolu tarafından kaydedilebilir. Boş FIR'ı aldıktan sonra, olayın gerçekleştiği yargı yetkisi altındaki ilgili polis karakolu yeni bir FIR kaydeder ve soruşturma başlatır. Bu durumda söz konusu polis karakolu Haryana'nın Jind bölgesinde bulunuyor.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Pencap Polisi, Hindistan Ceza Kanunu'nun 302 (cinayet) ve 114 (suçun işlenmesinde suçlunun varlığı) Maddeleri uyarınca bir dava kaydetti.

Ayrıca okuyun | Çiftçilerin protestolarının ortasında Pencap büyük bir dizel ve şişelenmiş gaz kriziyle karşı karşıya: rapor

FIR'a göre dava, Shubh Karan'ın babasının kimliği belirsiz bir kişiye karşı yaptığı şikayet üzerine kaydedildi.

FIR'a göre olay yeri Haryana'nın Jind bölgesinde Garhi olarak verildi. Khanauri, Jind bölgesinin yakınında yer almaktadır.

Bathinda yerlisi Shubh Karan (21), 21 Şubat'ta Pencap-Haryana sınırındaki Khanauri'de 'Delhi Chalo' yürüyüşünü durdurmak için çıkan çatışmada öldü, 12 güvenlik personeli yaralandı.

FIR'ın tescili, çiftçiler ile Pencap hükümeti arasındaki anlaşmazlığa son veriyor ve cesedin otopsi yapılmasının önünü açıyor. Yürüyüşe liderlik eden çiftçi liderleri, otopsiye izin verilmeden önce bir FIR'ın kaydedilmesi gerektiği konusunda ısrar etti. Ceset Patiala'daki Rajindra Hastanesi'nin morgunda tutuluyor. Shubhkaran'ın Perşembe günü yakılması bekleniyor.

Ayrıca okuyun | Köylü Protestosu 2.0: Eskiler kenara itilirken yeni avangardlar ortaya çıkıyor

Pencap Başbakanı Bhagwant Mann daha önce 1,5 milyon dolarlık tazminat açıklamıştı ₹Shubh Karan'ın kız kardeşi için 1 crore ve bir devlet işi.

Samyukta Kisan Morcha (Siyasi Olmayan) ve Kisan Mazdoor Morcha, mahsuller için asgari destek fiyatlarına ilişkin yasal garanti ve tarım kredisinden muafiyet de dahil olmak üzere Merkez'i taleplerini kabul etmeye teşvik eden ajitasyona liderlik ediyor.

Daha önce Pencap Kongresi, çiftçilerin devam eden ajitasyonuyla dayanışma amacıyla eyaletin birçok yerinde traktör mitingleri düzenledi.