Yeida, grup konut mülkleri için ödeme planını değiştirdi

Ferhat

New member
Konuya aşina olan yetkililer, Yamuna Otoyolu Sınai Kalkınma Kurumu’nun (Yeida) emlakçılara yönelik arazi ödeme sisteminde büyük bir değişiklik yapmayı düşündüğünü söyledi.

Önerilen revizyona göre, arsanın tahsisinden itibaren 90 gün içinde ödeme yapılmasını öngören önceki rejimin aksine, geliştiricilerin konut arsalarının maliyetini beş yıllık bir süre boyunca ödemesine izin verilebiliyor. (Temsili görsel)

Önerilen revizyona göre, arsanın tahsisinden itibaren 90 gün içinde ödeme yapılmasını öngören önceki rejimin aksine, geliştiricilerin konut arsalarının maliyetini beş yıllık bir süre boyunca ödemesine izin verilebiliyor.

Yetkililer, bu hamlenin, Yeida’nın emlakçıların mevcut program kapsamında gayrimenkul projeleri için arazi satın alma konusunda tereddüt ettiğini fark etmesinden sonra geldiğini söyledi.

Mevcut düzenlemeye göre geliştiricilerin, tahsisten hemen sonra toplam arsa bedelinin yüzde 30’unu ilk etapta ödemesi gerekiyor. Yeida daha sonra 90 gün içinde mülk maliyetinin kalan yüzde 70’ini talep ediyor.

Buna karşılık, şu anda geliştirilmekte olan yeni sistem, geliştiricilerin tahsis sırasında yüzde 30 ödemesini gerektirecek, arazi maliyetinin geri kalan yüzde 70’i ise beş yıllık bir süreye yayılacak.

Bu değişikliğe ilişkin teklif, Yeida’nın 13 Eylül’de yapılması planlanan yönetim kurulu toplantısında sunulacak.

Yeida CEO’su Arun Vir Singh şunları söyledi: “Teklifi tartışılmak üzere yönetim kuruluna sunacağız. Yönetim kurulunun ne karar vereceğini göreceğiz.”

Yeida, 2010’dan bu yana yaklaşık 20 gayrimenkul projesine arazi tahsis etti ve şimdi bunu geliştiricilere yönelik yeni projelerinde konut arazilerini de içerecek şekilde genişletmeyi planlıyor.

Arazi tahsisi şu anda yaklaşık ₹Metrekare başına 32.000. Bu yönetim kurulu toplantısının ardından Yeida, Jewar’daki havaalanı proje çalışmalarının hızlanması nedeniyle artan talebin ardından grup konut arsalarının tahsisine ilişkin planları sunmayı planlıyor.

“Girişimcilerin veya sınırlı kaynaklara sahip genç yetenekli oyuncuların Yamuna bölgesinde devam eden program kapsamında arazi satın alamamaları nedeniyle ödeme planında değişiklik yapılması gerekiyor. Bu programa yalnızca önemli mali kaynaklara sahip büyük gruplar katılabilir. Regrob Şirketler Grubu’nun gayrimenkul uzmanı ve kurucu ortağı ve genel müdürü Vivek Raman, “Yeni program girişimciliği teşvik edecek ve yeni oyunculara fırsatlar sağlayacak” dedi.

• YAZAR HAKKINDA

Vinod Rajput, Noida ve Greater Noida’daki çevre, altyapı, emlak ve hükümet politikaları hakkında yazıyor. Daha önce Delhi, Gurgaon ve Panchkula’da çevre ve altyapı hakkında rapor vermişti. …Ayrıntılı olarak görün