UP kızı Aishwaryam UPSC 2023'te 10. sırada yer aldı

Ferhat

New member
UP kızı Aishwaryam Prajapati, sonucu Salı günü açıklanan UPSC 2023 sınavında 10. sırayı aldı. Bu onun ikinci girişimiydi. “Her zaman bir IAS memuru olmak istemiştim. 10. sınıfı geçtiğimde hedefim belliydi. Rani Laxmi Bai Ortaokulu'nda 12. Sınıfı tamamladıktan sonra 2016'dan 2020'ye kadar Uttarakhand'daki NIT'de B Tech eğitimi aldım. Bundan sonra L&T'de işe başladım ve yaklaşık 18 ay çalıştım,” dedi aslen Maharajganj bölgesinden gelen mutlu Aishwaryam.

UP kızı Aishwaryam Prajapati (Kaynak)

“Sınavı geçeceğimden her zaman emindim ama UPSC'de 10. olmayı hiç düşünmedim. Çok endişelendim ama hoş bir sürprizdi. Çok sevindim” dedi.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Sınava hazırlığından bahseden Prajapati, “Bu yolculuk çok fazla çalışma ve sabır gerektiriyordu.” UPSC'ye hazırlanan öğrencilere tavsiyeleri sorulduğunda ise “Siz ne istiyorsanız yapın” dedi. Bu yolculukta ihtiyacınız olan motivasyonu size sunuyorum.”

Başarısının ardındaki stratejiyi anlatan Aishwaryam, “Bu, çalışma saatlerinin sayısıyla ilgili değil; bu çalışmanın kalitesiyle alakalı. Öğrenmek önemlidir ama saatleri saymak o kadar da önemli değildir. Strateji de önemlidir, bu nedenle öğrenirken kaynaklarınızı sınırlı tutmalısınız. Kitapların yanı sıra notlarım, gazetelerim ve uygulamalı cevap yazmam bana çok yardımcı oldu.”

Babası Ram Kamal Prasad, ICCMRT'de yardımcı doçenttir.

• YAZAR HAKKINDA
    Yazar standardı 90x90

Rajeev Mullick, eğitim ve telekom hakkında yazan ve Lucknow'daki şehir bürosuna başkanlık eden özel bir muhabirdir. seyahat etmeyi seviyorum …Ayrıntılı olarak görün