Ulusal çocuk bilim sergisine 172 takım katılıyor

Ferhat

New member
Devlet eğitim departmanı ve Ulusal Eğitim Araştırma ve Öğretim Konseyi (NCERT), 26-30 Aralık tarihleri arasında Balewadi Stadyumu’nda 50. Rashtriya Bal Vaigyanik Pradarshani’ye (Çocuklar için Ulusal Bilim Sergisi) ev sahipliği yapacak. Beş gün sürecek etkinlikte ülke genelinden en az 172 öğrenci ekibi projelerini sunacak.

Sergi 26-30 Aralık tarihleri arasında Shri Shiv Chhatrapati Spor Kompleksi Balewadi, Pune, Maharashtra’da gerçekleştirilecek. (TEMSİLCİ GÖRÜNTÜ)

“Sergi, ilgili devletin desteğiyle Yeni Delhi’deki NCERT tarafından dönüşümlü olarak çocuklara yönelik düzenleniyor. Girişimin temel amacı, öğrenciler arasında bilim sevgisini ve bilimsel yaklaşımı geliştirmek ve 14-18 yaş arası öğrencilere yaratıcılıklarını sergileyebilecekleri bir platform sağlamaktır” dedi Fen ve Matematik Eğitimi Bölümü Direktörü Profesör Sunita Farkya. NCERT Pazartesi günü Pune’da düzenlediği basın toplantısında.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Sergide Hindistan’ın dört bir yanından 207 stant yer alacak. Çeşitli hükümet ve gönüllü kuruluşlar, yeni eğitim fikirlerini, başarı öykülerini ve başarılı etkinlikleri sunmak üzere devletin seçeceği 25 standa katılma fırsatı bulacak.

“NCERT New Delhi referans kılavuzuna göre serginin ana teması “Teknoloji ve Oyuncaklar”. Maharashtra eyaletinin eğitim komiseri Suraj Mandhare, “Sosyal, çevresel ve güncel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak ana temanın ardından en az yedi alt tema belirlendi” dedi.

Sergi 26-30 Aralık tarihleri arasında Shri Shiv Chhatrapati Spor Kompleksi Balewadi, Pune, Maharashtra’da gerçekleştirilecek. Sergi kapsamında bilimsel konferanslar ve kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Mandhare, “Diğer eyaletlerden gelen öğrenciler Maharashtra’nın kültürünü ve geleneğini deneyimleme fırsatına sahip olacaklar” dedi.