Turistleri ve tarih meraklılarını Guwahati mirasıyla tanıştıran yürüyüş

Ferhat

New member
Tarih aşığı Izaaz Ahmed'in yeni konsepti 'Guwahati Miras Yürüyüşü' için bir araya gelenlerin bir kısmı şehirden geçen turistler, bir kısmı da bölgenin tarihine duydukları takdirle birlikte keşfetmeyi bekleyen yerli halk.

HT resmi

“Guwahati her zaman 'Kuzeydoğuya Açılan Kapı' olmuştur ve burası nadiren vurgulanan tarihle dolu bir şehirdir.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Ahmed, PTI'ye şöyle konuştu: “Yani bu, her gün içinden geçtiğimiz alanların tarihi önemini hiç düşünmeden vurgulamak için yaptığım küçük bir girişim.”

Ocak ayında yürüyüşlere başladıktan sonra şu ana kadar üç tur düzenledi ve alınan tepkiler genç girişimci için cesaret verici oldu.

“Tarih yürüyüşleri burada yeni bir kavram. Turistlerden yerlilere ve öğrencilere kadar her üç grupta da yedi ila sekiz kişi vardı. Daha fazla soru var ve önümüzdeki haftalar için daha fazlasını planlıyorum” dedi.

Buradaki bir koçluk merkezinde öğretim görevlisi olarak çalışan Ahmed, öğrencileri için yürüyüşler düzenlemeye ilgi gösteren okullarla da görüşmelerde bulunduğunu ekledi.

İş için buraya gelen Sujata, şehrin tarihi yerlerine göz atmanın mutluluğunu yaşadı.

“Yürüyüşü Twitter'dan öğrendim ve hemen kaydoldum.

Pune sakini, bunu çok ilginç buldum ve aynı zamanda evden de pek çok benzerlikle bağlantı kurabiliyordum, özellikle mezun olduğum okuldaki Fergusson Koleji ile buradaki ilk kolej olan Cotton College (şu anda Üniversite) arasında.

Dr. Şimdi Danimarka'ya yerleşen ve burada ailesini ziyaret eden Khafiluzaman Ahmed şunları ekledi: “Hep bu bölgeleri dolaştım ve bunların öneminin büyük ölçüde farkındayım. Ancak bu tur bana yine de birçok yeni bilgi verdi.” “.

Yürüyüş, 1874 yılında dönemin Genel Valisi Lord Northbrook'u eyalete davet etmek için inşa edilen ve genellikle “Assam Kapısı” olarak adlandırılan Northbrook Kapısı'nda başlıyor.

Yaklaşık 2 km'lik bir yarıçap içinde tarihi öneme sahip 11 noktayı içerir.

İki tapınak ve bir kilise, Ahoms'un kudretli Babürleri kesin bir yenilgiye uğrattığı ünlü 'Saraighat Muharebesi'nin yapıldığı yer, Kuzeydoğu bölgesindeki en eski kolej, birçok tarihi olaya tanıklık eden önemli bir halk salonu ve arkeoloji müzesi. kapsanan yerler.

Ahmed, eyaletteki tarihi öneme sahip diğer yerleri de genişletmeyi ve turistlere ve bölge hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen herkese turlar düzenlemeyi planladığını söyledi.

Guwahati'de ve geçmişteki diğer bölgelerde de tarihi yürüyüşler gerçekleştirilmiş olsa da, antik çağlardan bu yana şehrin önemini vurgulamak için ilk kez ortak ve sürekli bir çaba gösteriliyor olabilir.