Spice of Life: İyi Bir Koşu, Ama Eskimiş Ayakkabı Bağcıklarının Zamanı Geldi mi?

Ferhat

New member
New York Times’ın 2023 için en son yaşam tarzı trendleri üzerine yazar, ayakkabı bağlarının bu yıl modasının geçeceğini tahmin ediyor. Post, “İyi bir performans sergilediler” diyor. Bu üzücü haberle kalbim göğsümün en derin çatlaklarına çarptı, çünkü ayakkabı bağcıklarının olmadığı bir dünya hayal edemiyorum – uygar bir toplumun son süsleri, erkeklerin resmi kıyafetlerinin hayatta kalan son dayanağı ve belki de profesyonel eğitimin tek destekçisi. nesilden nesle aktarılarak, hoca ile bilgin arasında belirsiz bir akrabalık kurulur.

Kalbim battı – bu yıl ayakkabı bağlarının eskiyeceğini tahmin eden bir makale okuduktan sonra. (HT dosyası)

Tertemiz giyimli bir beyefendi olan babam, her cumartesi giyeceğimiz beyaz kanvas ayakkabıların bağcıklarını bağlamayı öğretti bana. Gündelik kullanım için bir çift mokasen ve sandalet olmasına rağmen, iş yerine her zaman bağcıklı ayakkabılar giyer ve parlak bir görünüm elde etmelerini sağlamak için olağanüstü uzunluklara giderdi. Emekli olduktan birkaç hafta sonra gündüz onu terliklerle gördüğümde ilk kez babamın yaşlandığını fark ettim ve bu inanın hiç hoş olmadı.

Yukarıdaki makale, pandemiyle ilgili başa çıkmanın çoğumuzu, özellikle de Y kuşağını günlük yaşam tarzımız da dahil olmak üzere rahat bir hayat yaşamaya sevk ettiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, Y kuşağı iş yerinde bile mokasen ayakkabıları veya “hafifçe gizlenmiş terlikleri” tercih ediyor. Aslında, günümüzde çalışanlarını resmi giyinmeye motive eden çok az kurum var. Çok uluslu şirketlerdeki çalışanların parmak arası terlik, şort ve tişört giymelerine bile izin verildiği söylendi. Bunun yeni çağ çalışma kültürünün tanımı olduğunu söylüyorlar – kendinizi evinizde hissedin!

Sadece resmi ayakkabılar değil, spor ayakkabılar ve koşu ayakkabıları da günümüzde bağcıksız olarak görülebiliyor. Giyilmesi rahat ve stil katsayısına katkıda bulunurken, bağcıklı ayakkabılar eklem desteği ve stabilite sağladığından güvenlik tehlikesi oluşturabilirler. Ancak bağcıksız ayakkabı giyme trendi, Chinua Achebe’nin tabiriyle “Harmattan’da orman yangını” gibi yetişiyor.

Her neyse, bağcıklı ayakkabıların büyük bir hayranıyım ve onlarla pek çok anımı ilişkilendiriyorum. Ayakkabı bağcıklarını bir fiyonkta ve daha sonra İzci düğümünde veya modaya uygun şekilde ayak bileğinin etrafından geçirip öne bağlayarak öğrenmek ve ustalaşmak gerçeküstü bir deneyimdi. Ayrıca üniversitede rengarenk ayakkabı bağları aldık ve elbiselerle uyumlu olanları giydik. Güneşte iyice yıkandıktan sonra spor ayakkabılarını çamaşır ipine asmak, mütevazi bağcıklar olmadan mümkün olmazdı.

Birinin ayakkabı bağcıklarını zekice bağlamak gibi masa altı etkinliği de dahil olmak üzere pek çok sınıf şakası onun etrafında dönüyordu. Masum kurban ayağa kalkıp bir adım atar atmaz tökezledi ve düştü, şakacıyı ve geri kalanımızı çok eğlendirecek şekilde. Bununla birlikte, şakalar hiçbir zaman bir şeyin geride kaldığı ve yavaş yavaş hayatımızdan bir karalama yaptığı bilgisi kadar acıtmaz.

Moda ifadesi bir yana, henüz bağcıklara veda etmeye hazır olduğumu düşünmüyorum.

(Yazar, SD College, Ambala Cantt’ta Doçenttir.)