Şimdi Yeni Emeklilik Planı hissesi olarak Merkeze yatırılan ₹ 9.000 Cr’yi almaya odaklanın: Himachal CM Sukhu

Ferhat

New member
Başbakan Sukhvinder Singh Sukhu Pazar günü yaptığı açıklamada, eyalet hükümetinin işçiler için Eski Emeklilik Planını (OPS) geri getirmesine rağmen mücadelenin bitmediğini söyledi.

Himachal CM Sukhvinder Sukhu ve CM Yardımcısı Mukesh Agnihotri. (HT fotoğrafı)

“Geri dönmeliyiz ₹Ulusal Emeklilik Sistemi Çalışanları Derneği’nin ev sahipliğinde bir teşekkür jesti olarak devlet hükümeti çalışanlarının katıldığı mega mitinge hitap eden CM, “Yeni Emeklilik Planının (NPS) bir payı olarak Merkeze 9.242 crore yatırıldı,” dedi. eyalet hükümeti Eğer buna devam edersem, OPS’yi eski haline getireceğime söz veriyorum.

Bu vesileyle, CM şunları söyledi: “Sadaka istemiyoruz. Bu bizim hakkımız. Cuma günkü NITI Aayog toplantısında, merkezi eyalet hükümeti tarafından ödenen NPS fonlarını iade etmeye çağırdım ve konuyu Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman ile tekrar gündeme getireceğim.

“Bu savaşta komutan benim ve hepiniz benim askerlerimsiniz. Bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz” diye konuştu.

Sukhu, eyalet hükümet çalışanlarının yanı sıra kurullarda ve şirketlerde çalışanların da OPS’den yararlanacağını söyledi. Eyalet hükümetinin mali disiplinle çalıştığını ve borca güvenmek yerine kendi kendine yeterlilik için çabaladığını söyledi.

Devlet ekonomisini canlandırmak

CM, hükümetin eyalet ekonomisini canlandırmak için yorulmadan çalıştığını ve bunu önümüzdeki dört yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığını iddia etti. “Eyalet hükümetinin ilk bütçesi bu yönde çok önemli bir adım ve ülkenin ekonomik kaynaklarının artırılmasına odaklanıyor. Su bertaraf noktalarının getirilmesi ve enerji projelerinin inşasının hızlandırılması gibi girişimler hükümet tarafından alınmaktadır” dedi.

Sukhu yaptığı konuşmada, iki yıl içinde devletin başkalarının satın alma gücünü durduracağını duyurdu.

Bu arada CM Yardımcısı Mukesh Agnihotri, OPS’nin yeniden kurulmasının Kongre’nin personelin refahına olan bağlılığının altını çizdiğini söyledi.

Önemli bir vurgu ₹76.000 crore borç, mevcut hükümetin gerginliğe rağmen toparlanmaya öncelik verdiğini söyledi. Kıdemli Kongre Üyesi Priyanka Gandhi’yi OPS bayrağını taşıdığı için övdü.

“Sonuç olarak Karnataka da aynı şeyi yaptı ve OPS’yi eski haline getirdi” dedi.

Bu arada NPSEA Başkanı Pradeep Thakur, OPS’yi eski haline getirdiği için CM’ye teşekkür etti ve hareketi “tarihi” olarak nitelendirdi. Daha önce dernek, Sukhu’yu ve kabine üyelerini çiçek yapraklarıyla yıkayarak törenle karşılamıştı.

• YAZAR HAKKINDA

Naresh K Thakur, Hindustan Times Himachal Bureau’da bir muhabirdir. Dharamshala’da yaşıyor ve Tibet meseleleri, yerel siyaset ve çevre meseleleriyle ilgileniyor.
    …ayrıntılı olarak görün