Ram Tapınağının 23 Ocak'tan itibaren adanmışlara açık olması planlanıyor

Ferhat

New member
Ram tapınağı, açılıştan bir gün sonra, 23 Ocak'tan itibaren adanmışlara açık olacaktı. Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra Vakfı genel sekreteri Champat Rai Pazartesi günü yaptığı açıklamada, tüm adanmışların girişinin aşırı kalabalığı önlemek için kolaylaştırılıp düzenleneceğini söyledi.

Ayodhya'daki Ram Tapınağı. (DOSYA FOTOĞRAFI)

Rai, tapınağa erişimin mümkün olduğu kadar çok adananın konaklaması için gece boyunca da yapılabileceğini söyledi. Tapınak 23 Ocak'tan itibaren adanmışlara açık olacakken, Vishva Hindu Parishad, RSS ve 'Vichar Pariwar'ın (benzer düşünen kuruluşlar) diğer üyelerinin kadroları için giriş 26 Ocak'tan itibaren başlayacak.

Amazon indirim sezonu geldi! Şimdi kendinize davranın ve tasarruf edin! buraya tıklayın

“Tüm kadrolara belirli zamanlar ve gruplar verilecek ve onlar da kendileri için belirlenen programa uyacaklardı. Rai, “Sayıların günlük 4.500 ile 5.000 arasında olmasını bekliyoruz ve bunların hepsinin bir gün sonra ülkeyi terk etmeleri istenecek” dedi. Rai, bu planın 23 veya 24 Şubat'a kadar geçerli olacağını söyledi.

AYRICA OKUYUN: Karnataka'da yapılan, Ayodhya'daki tapınak için seçilen beş yaşındaki Ram Lalla

“Davetliler, Maniramda'nın Chavni Kendra'sındaki natüropati merkezi olan Karsevakpuram'da ve Teerth Kshetra Puram adını verdiğimiz Mani Parivat'ın yanında ağırlanacak. Rai, aşramlarda, dharamshalalarda, aile yanında konaklamalarda ve otellerde de düzenlemeler yapılıyor” dedi. Misafirlere en iyi olanakları sunmaya çalışıyoruz” dedi.

KÜRESEL VARLIK

“ABD'den bir grup var, Hong Kong'dan bir grup var. Açılışta toplam 50 ülke temsil edilecek. Bir ulus, bir örgütsel temsilci seçtik. Etkinliğe Güney Afrika ve Körfez Ülkeleri dahil 50 ülkeden toplam 53 temsilcinin katılması bekleniyor” dedi Rai.

“Odak noktası, darshan'a gelenlerin o gün ayrılabilmelerini sağlamak olacaktır. İnsanların bu soğuktan rahatsız olmadıklarından emin olmak istiyoruz. Dolayısıyla ihtiyaca bağlı olarak darshan zamanlamalarının geceye de uzatılmasını sağlayacağız” dedi Rai.

AYRICA OKUYUN: 'Tamamlanmamış Ram Mandir' gravürüyle ilgili olarak Ayodhya rahibi, Somnath tapınağının 'Pran Pratishtha'sını çağırıyor.

22 OCAK'TA MEDYANIN GİRİŞİNE İZİN VERİLEBİLİR

“22 Ocak'ta medyanın da tapınağa girmesine izin vermeyi düşünüyoruz. Ama şu aşamada bu kesin değil, düşünüyoruz. Bu adım, bu adımın etkisinin değerlendirilmesine bağlı olarak uygulanacaktır” dedi. “İnşaatla ilgili (bu büyüklükteki) sorunları herkesin dikkate alması gerekiyor” dedi.

BÖYLE BİR TAŞ YAPIYA PARALEL YOK MU?

“İnşa edilmiş devasa bir taş yapı… Bu konuda pek otorite değilim ama yine de bundan daha büyük bir devasa yapının daha önce herhangi bir yerde inşa edilip edilmediğini bilmek istiyorum.” Seni istiyorum. Rai, “Sizden bir karşılaştırma yapmanızı ve bu büyüklükte bir taş binanın 100 ya da 200 yıl içinde yapılıp yapılmadığını bana söylemenizi rica ediyorum” dedi.

BAĞIMSIZLIK SONRASI EN BÜYÜK ETKİNLİĞİ

Rai, “22 Ocak olayının bağımsız Hindistan'da asla gerçekleşmeyecek bir şey olması muhtemeldir” dedi. “Tüm disiplinlerden en iyilerin davet edildiğini ve herkesin aynı gün orada olduğunu hayal edin. Rai, “Bu daha önce hiç yaşanmamış olabilir ve gelecekte de olup olmayacağını tahmin edemiyorum” dedi.

Tartışmalar

VHP gazisi, büyük dini olayı ateşleyen tartışmaları veya inşaat halindeki bir tapınağın açılışı gibi onu çevreleyen sorunları reddetti.

“Uthane, mujhe kuchh nahin kehna. Kisi alochna, apatti ka uttar nahin dena, main pranam karta hoon (Sorular veya tartışmalar ortaya çıksın, bu konuda söyleyecek hiçbir şeyim yok. Hiçbir eleştiriye veya itiraza yanıt vermek istemiyorum. Herkesi selamlıyorum),” dedi Rai.

AYRICA OKUYUN – Ram Tapınağı İthafı: Ayodhya'daki tren hizmetleri 16-22 Ocak tarihleri arasında etkilenecek

ŞANKARAÇARYALAR

“Mütevelli heyetimizden biri, üç nesli bizim (Ram tapınağındaki) ajitasyonumuzla ilişkilendirilen bir Shankaracharya – Vasudevanand ji Maharaj'dır. Rai, Vasudevanand ji Maharaj'ın gurusu Vishnudevanandji Maharaj ve gurusu Shantanandji Maharaj ajitasyonun (Ram tapınağında) ilk gününden itibaren bizimle birlikteydi” dedi. Kongre, dört Shankaracharya'nın Ram tapınağının açılışıyla ilişkili olmadığına işaret etmişti ve Rai'nin argümanı belki de konuyu ele almayı amaçlıyordu.