Patiala’da 30 yaşın altındaki hükümet yetkilileri sahte kast sertifikalarıyla yakalandı

Ferhat

New member
Son üç yılda, aralarında bir IAS (müttefik subay), IRS ve sarpanches’ın da bulunduğu 30’dan fazla kişi Patiala’da sahte Schedule Caste (SC) sertifikalarıyla yakalandı. bilimpark.com.tr’nin eriştiği belgelere göre, soruşturmanın ardından eyaletin Sosyal Adalet ve Azınlıklar Bakanlığı, bu yetkililerin sahte SC sertifikaları kullandığını söyledi.

Sosyal Adalet ve Azınlıklar Departmanı Direktörü Jaspreet Singh, bakanlığın bu girişimi gerçekleştirmek için DC Patiala’ya zaten yazı yazdığını söyledi.

Eyalet düzeyindeki denetim komitesi raporunda böyle bir vakayı tartıştı ve bir IRS yetkilisinin aslında Planlanmış Kastlar listesinde yer almayan Rajput-Rathore kastına ait olduğunu belirtti. Ancak aday sertifikasını Sirkiband kastından aldı ve bu nedenle yasal olarak geçerli değildi.

Benzer şekilde, panchayat seçimlerine sahte sertifikalarla katılan ve ayrılmış SC koltuklarından seçilen beş sarpançının, sertifika almak için aynı çalışma yöntemini takip ettiği ortaya çıktı. Sarpançların yanı sıra bir özel tüketim memuru; PSCPL Departmanından Asistan Mühendis ve XEN; devlet okulu öğretmeni; ve Patiala’daki SDM’lerden birinden bir okuyucu, sertifikalarında sahtecilik yapan 30 kişiden oluşan listede yer alıyor.

Bakanlık, sahte SC sertifikalarına el koymak için Patiala Komiser Yardımcısına (DC) zaten bir yazı yazdı ve tüm bu vakalarda Patiala SSP’ye FIR’ı bildirmesi talimatını verdi. Ancak şu ana kadar herhangi bir FIR başvurusunun yapılmadığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca Patiala DC’den bu kişilerin sahte SC sertifikalarını almasına yardım eden Nambardar ve Tehsildar’a karşı harekete geçmesini istedi.

Bölge sosyal yardım memuru (Patiala) Mukul Bawa şunları söyledi: “Bu vakalarda FIR’ları kaydetmeleri için Patiala polisine defalarca yazdık. Şu ana kadar bu konuda bize herhangi bir bilgi ulaşmadı. “

Bu sahte SC sertifikası dolandırıcılığının şikayetçisi olan sosyal aktivist Balbir Singh, hükümetin bu yetkilileri derhal görevden alması gerektiğini söyledi.

Balbir, “Ayrıca sahte sertifika düzenleyen yetkililer hakkında da işlem yapılması gerekiyor” dedi.

Sosyal Adalet ve Azınlıklar Departmanı Direktörü Jaspreet Singh, bakanlığın bu girişimi gerçekleştirmek için DC Patiala’ya zaten yazı yazdığını söyledi.