Pandemiden etkilenen öğrenciler DU derecelerini tamamlama şansı yakalıyor | Son Haberler Delhi

Ferhat

New member
Delhi Üniversitesi Yürütme Konseyi (AK), şu miktarda bir bütçe tahminini onayladı: ₹Cuma günü yapılan bir toplantıda, konuya aşina olan AK üyeleri, 2024-2025 mali yılı için 1.717,45 crore dedi ve Rektör Yardımcısı Yogesh Singh'in pandemiden etkilenen öğrencilerin eğitimlerini tamamlamaları için özel bir planı onayladığını ekledi.

Kurul ayrıca, kursu tamamlamak için ödevi kalan öğrencilere 10 puanlık özel harçlık verilmesine de karar verdi. (HT fotoğrafı)

Burayı oku: Delhi Üniversitesi kampüslerinde Wi-Fi ağı kuruyor, yaptırımlar uygulanıyor ₹Proje için 67.71 Cr

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Toplantıya Singh başkanlık etti. Yetkililer, 2021-22 ve 2022-23 akademik yılı öğrencilerinin, eğitimlerini tamamlamak için gerekli olan kalan sınav kağıtlarına katılmalarına izin verileceğini söyledi.

Bütçe tahminlerine göre ₹Maaşlar için 553,95 crore kesinti yapıldı – ₹Normal öğretim üyesi maaşı için 307,32 crore ve ₹Normal fakülte dışı için 123,68 crore. Yine önemli bir başlık, ₹İzin geri ödemesi, çocuk eğitim ödeneği, tıbbi geri ödeme ve emeklilik yardımları vb. gibi şeyler için 122,95 crore tahsis edildi ve bütçe tahmini şu şekildedir: ₹Binalar, kitaplar ve dergiler, laboratuvar ekipmanları, sınıf ekipmanları ve mobilyaları, bilgisayarlar, kampüs geliştirme, CCTV gözetimi ve diğer sermaye varlıklarına 154,88 crore tahsis edildi.

Singh, üniversitede akademik kariyerini tamamlayan öğrencilerin başvurularını değerlendirmek üzere özel bir komite oluşturulacağını ve Kovid-19 krizi sırasında olumsuz koşullarla karşılaşan uygun görülen öğrencilerin yardım için kuruma yönlendirileceğini, katılımlarına izin verileceğini söyledi. İlgili sınavlara girip öğrenimlerini tamamlarlar. Uygun öğrenciler, salgının etkisine ilişkin başvuruda bulunabilir ve başvurunun uzatılmasını gerekçelendirebilir. Singh, her başvurunun ayrı ayrı değerlendirileceğini söyledi.

Kurul ayrıca, kursu tamamlamak için ödevi kalan öğrencilere 10 puanlık özel harçlık verilmesine de karar verdi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir DU yetkilisi, aynı zamanda Karşılaştırmalı Engelli (PwBD) adayların doktora kabulü için toplam ücrette %75 indirim almalarına karar verildiğini söyledi.

Burayı oku: Ekonomik Araştırma: Pandemi sonrası Delhi ekonomisinin canlanmasına ne yardımcı olacak?

Teknoloji Fakültesi'nde öğretmen ve öğretmenlik dışı kadroların oluşturulması için Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı da görüşüldü. Singh, öğretim dışı personel için 48 kadroya ek olarak 16'sı doçent ve 48 yardımcı doçent olmak üzere sekiz profesör olacağını söyledi.