NIRF 2023: Pencap Üniversitesi üç sıra gerileyerek 44. sıraya yükseldi

Ferhat

New member
Panjab Üniversitesi (PU), Birlik Eğitim Bakanlığı’nın Pazartesi günü yayınlanan Ulusal Kurumsal Sıralama Çerçevesi (NIRF) 2023 sıralamasında üç basamak gerileyerek 44. sıraya geriledi.

Bu yıl ilk üç kurum HTE Madras, Hindistan Bilim Enstitüsü, Bengaluru ve HTE Delhi’dir. Panjab Üniversitesi, geçen yıl olduğu gibi üniversiteler arasında 25. sırayı almayı başardı. (HT dosyası)

Ancak, üniversitenin genel puanı 2022’de 51,23’ten bu yıl 53,31’e yükseldi.

Geçen yıl PU, 2021 sıralamasında 38. sıradan gerileyerek 41. sırada yer aldı.2016’daki ilk NIRF sıralamasında üniversite 12. sırada yer aldı.

Geçen yıl PU, 2021 sıralamasında da 38. sıradan gerileyerek 41. sırada yer aldı.

Geçen yıl PU, 2021 sıralamasında da 38. sıradan gerileyerek 41. sırada yer aldı.

Bu yıl ilk üç kurum HTE Madras, Hindistan Bilim Enstitüsü, Bengaluru ve HTE Delhi’dir.

ÜB, geçen yıl olduğu gibi üniversiteler arasında 25. sırayı almayı başardı.

Sıralamada kullanılan beş parametreden PU yalnızca diğer eyalet ve ülkelerden öğrencilerin yüzdesini içeren sosyal yardım ve kapsayıcılık için puan kaybetti; Kız öğrenciler, ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı öğrenciler ve engelli öğrenciler için tesisler.

ÜB, eğitimlerine devam etmeleri için kurum tarafından tam öğrenim ücreti geri ödenen lisans veya lisansüstü öğrencilerinin toplam sayısı da dahil olmak üzere, ekonomik ve sosyal açıdan dezavantajlı öğrencilere sağlanan tesisler için toplam 20 puan üzerinden yalnızca 0,73 puan almıştır.

Üniversite Eğitimi Dekanı (DUI) Rumina Sethi, sıralamayla ilgili olarak şunları söyledi: “Raporu ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Üniversiteler arasında geçen yılla aynı sıralamayı korumayı başardık ve genel puanımız da yükseldi.”

Sethi, önümüzdeki oturumda Ulusal Eğitim Politikasının (NEP) uygulanması da dahil olmak üzere üniversitedeki çeşitli etkinliklerin gelecek yıl sıralamalarını kesinlikle yükselteceğini sözlerine ekledi.

Üniversite, öğretim öğrenimi ve kaynakları, araştırma ve profesyonel uygulama, mezuniyet sonuçları ve akran algıları dahil olmak üzere diğer tüm parametrelerdeki puanlarını iyileştirdi (kutuya bakın).

Teknolojide PEC ve PU kayması

Sıralamalardaki düşüş, ÜB’nin Hindistan’ın en iyi 100 kurumu arasında bile yer almadığı mühendislikte en çarpıcıydı. Punjab Engineering College (PEC) bile başaramadı. Her ikisi de 101-150 kategorisinde yer aldı. Geçen yıl, PEC 87. ve PU 92. sırada yer aldı.

PEC Direktörü Baldev Setia, “Sıralama, Enstitü’nün maaşlara harcadığı fonlar gibi bazı son rakamları hesaba katmıyor. İyileştik ve gelecek yıl tekrar ilk 100 içinde olmayı umuyoruz” dedi.

Fakülte krizini çözmek için PEC, enstitü tarafından oluşturulan harici akran değerlendirme komitesine göre, azalan öğrenci-öğretim üyesi oranları üniversitede bir sorun olarak vurgulandığından, sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacak 31 yeni öğretim üyesini işe aldı.

PU eczanede üçüncü sıradan sekizinci sıraya düştü

PU, son iki sıralamada ülkedeki ilk üç ilaç enstitüsü arasında yer alırken, bu kez sekizinci sıraya geriledi.

Üniversite Eczacılık Bilimleri Enstitüsü (UIPS) Başkanı Indu Pal Kaur şunları söyledi: “UIPS, araştırma ve mesleki uygulama açısından iyi iş çıkardı, ancak öğrenci-öğretim üyesi oranlarını etkileyen öğretim ve kaynaklar açısından kaybettik. ve finans endişeleri.” Değerin 74’ten 66,38’e düştüğü kaynaklar.”

ÜB’nin araştırma kurumları arasındaki sıralaması da geçen yıldan bu yana 29. sıradan 33. sıraya geriledi.

En iyi 100 üniversite arasında yerel bilim üniversitesi

Hükümet Ev Bilim Koleji, Sektör 10, Chandigarh’da ilk 100 listesine giren tek kolej olarak ülkedeki kolejler arasında 52. sırada yer aldı. Ancak geçen yıl daha üst sıralarda yer almıştı (46).

GGDSD College Sector 32 ve MCM DAV College Sector 36, 101–150 aralığındayken, DAV College Sector 10 ve Devlet Kız Yüksek Lisans Okulu Sector 11, 151–200 aralığındaydı.

Chandigarh Mimarlık Fakültesi, Sektör 12, ülkedeki en iyi 30 mimarlık enstitüsü arasında 29. sırada yer aldı.

Bölgedeki diğer üniversiteler sıralamalarını yükseltiyor

Hindistan Teknoloji Enstitüsü (IIT) Ropar sıralaması geçen yıl 35. iken bu yıl 33. sıraya yükseldi.

Chandigarh University, Gharuan da sıralamada 48. sıradan 45.liğe, Thapar Institute of Engineering and Technology ise 57. sıradan 40. sıraya yükseldi.

Shoolini Biyoteknoloji ve Yönetim Bilimleri Üniversitesi, Solan, genel sıralamada ilk 100 kurum arasına girmedi ancak üniversiteler arasında 96. sıradan 73. sıraya yükseldi.

Chitkara University, Rajpura hem 2022 hem de 2023 sıralamasında ilk 101-150 sıralamasında kaldı.