Kosgeb destekleri ve gelen şikayetler

Kosgeb destekleri ve gelen şikayetler
Kosgeb desteklerinden faydalanan ve işini kuran bazı girişimcilerin verdiği bilgilere göre, Kosgeb en çok verdiği desteğin önce harca, sonra faturalandır ve gel bizden paranı al demesinden şikayetçiler. Kurum yeni iş kurmak isteyenlere geri ödemesiz 50 bin lira veriyor ama bunun hemen hemen hepsinin faturalandırılmasını istiyor. Yeni girişimciler ise işi kuracak kadar paramız olsa zaten neden destek alalım ki diyor. Destekler arasında kuruluş dönemine ait makine ve ofis masraflarını peşin ödemek zorunda kalanlar eğer gerekli sermayeyi bulamazlar ise işi kurma süreçleri ya uzuyor ya da destek almadan Kosgeb’i terk ediyor. İşin özünde harcanan parayı Kosgeb peşin olmasa da veriyor. Ama iş kuran kişiler bundan gene de rahatsız oluyor.
İkinci konu ise verilen eğitimlerin yetersiz ve hep bilinen konulardan oluşması. Girişimcilik üzerine verilen eğitimler genelde her yerde bulabileceğiniz konuları kapsıyor. Mesela sadece pazarlama konusunda bile 50 çeşit yöntem var. Ama bunların bir çoğundan bahsedilmiyor.

İş planı yapma ise bir çok iş kuran kişiye çok zor oluyor. Burada haklı olan ise Kosgeb gözüküyor. İş planı yapmayı bilmiyorsanız destek alamazsınız. Ücretli iş planı yapan kişiler bu evrakları dolduruyor ama önemli bir şey unutuluyor. İş planı sadece içerik için doldurulmaz. İş planı demek işinizin gerçekten nasıl işleyeceği ile ilgilidir. Bu yüzden her iki tarafında bu konuda daha çok çalışması gerekiyor. Kosgeb iş planı için ödül vermek yerine iş planı eğitimi verse ve bu konunun ne kadar önemli olduğunun üzerinde daha sıkı dursa, girişimci de ona göre adımlarını atabilir.
Kosgeb evraklarının hazırlanma zorluğundan da yakınan girişimciler ayrıca özel Kosgeb danışmanlarının aldığı ücretlerden de memnun değiller. Danışmanlar hakkında Kosgeb sitede sık sık duyuru yapıyor ama evrakları ve başvuru belgelerini güzel dolduramayan herkes illa ki danışmanlardan yardım almak istiyor. Özel danışmanlar ise serbest piyasa diyerek istediği fiyatları girişimcilere uyguluyorlar. Bu da destek alacak olan kişilere ayrı bir sıkıntı yapıyor.
Kosgeb desteklerinde sabit yatırım desteğini almayıda ayrı bir zorluk olarak belirten girişimciler bu desteğin miktarından ve geri ödemesinden şikayet etmiyorlar. Sadece işlerini bu desteği almak için geliştirmek zorunda olduklarından yakınıyorlar.