Karnataka CM Siddaramaiah, Demiryolları Bakanlığı’nı hesap verebilirlik konusunda sorguluyor | Bengaluru

Ferhat

New member
Karnataka Başbakanı Siddaramaiah Cumartesi günü Odishas Balasore’deki korkunç tren kazasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Demiryolları Bakanlığı’nı hesap verebilirlik konusunda sorguladı.

Karnataka CM Siddaramaiah. (PTI)

“Korkunç tren kazası haberi yürek burkan. Böyle korkunç bir kaza daha önce hiç olmamıştı. Şimdiye kadar bir Kannadiga’nın ölümü hakkında bilgi yok. Demiryolları Bakanlığı bu korkunç kazadan kimin sorumlu olduğunu açıklamalıdır.” “Kabindeki meslektaşım Santosh Lad’i kaza mahalline gönderdim. Bilgi toplayacak ve bizimle daha fazla ayrıntı paylaşacak. Ayrılan ruhlar huzur içinde yatsın” dedi CM Siddaramaiah Cumartesi günü burada gazetecilere verdiği demeçte.

Ayrıca Devlet Bakanı Santosh Lad’in Karnataka’dan herhangi bir yolcunun kurtarılmasına nezaret edeceğini söyledi.

Bu arada Hindistan Demiryolları, Odisha’daki üç tren trajedisinde ölü sayısını 288 olarak açıkladı ve 1.000 yolcu da yaralandı. 56 yolcunun ağır yaralandığı belirtildi.

Trajedinin ön raporuna göre, üç yönlü kazaya Bengaluru-Howrah Süper Hızlı Ekspresi, Coromandel Ekspresi ve Balasore ilçesindeki Bahanaga Bazar istasyonunda üç ayrı ray üzerinde bir yük treni karıştı.

Cuma akşamı meydana gelen kazada, bu iki trene ait 17 vagonun raydan çıktığı ve ağır hasar gördüğü belirtildi.

Odisha Sağlık Bakanlığı’na göre, 1.175 yaralı yolcu özel hastanelere kaldırıldı, bunlardan 793’ü taburcu edildi, 382 yolcu ise hastanelerde kaldı. 382 yolcudan 2’sinin durumu kritik, geri kalanların durumu stabil.

Cumartesi günü erken saatlerde, Başbakan Narendra Modi Odishas Balasore’deki kaza mahalline geldi. Birlik Demiryolları Bakanı Ashwini Vaishnaw ve Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan ona eşlik etti.

Üç yönlü kaza, Bengaluru-Howrah Süper Hızlı Ekspresi, Coromandel Ekspresi ve Odisha’nın Balasore bölgesindeki Bahanaga Bazar istasyonunda üç ayrı ray üzerinde bir yük trenini kapsıyordu.

Hükümet kaynaklarına göre, Başbakan Modi kaza mahallinde kabine sekreteri ve sağlık bakanıyla görüşerek yaralılara ve ailelerine her türlü yardımın yapılmasını sağlamaya çağırdı.

Başbakan Modi, olayı değerlendirdikten sonra Balasore’deki bazı yaralı yolcuların kaldırıldığı Fakir Mohan Hastanesini ziyaret etti.

Hayatta kalanlarla görüştükten sonra, kazanın soruşturulması için emir verildiğini ve suçluların bağışlanmayacağını söyledi: “Bu zor zamanda, hükümet bu kazayı çok ciddiye alıyor ve yaralıların tedavisine yardım ediyor, çevrilmemiş taş bırakmıyor. ” dedi Başbakan Modi.

Ayrıca, kurtarma operasyonuna ellerinden geldiğince yardımcı olan Odisha hükümetine ve buradaki tüm devlet idaresi yetkililerine teşekkür ediyorum.”

Başbakan Modi ayrıca kazayı gözden geçirmek için üst düzey bir toplantıya başkanlık etti.

Bu arada Cumartesi günü demiryolu, Balasore’deki üç tren trajedisinde ölü sayısını 288 olarak açıkladı.