Kan Uyuşmazlığı Nedir?

GEBELİKTE KAN UYUŞMAZLIĞI NEDİR?

Biliyor musunuz ya da yaşayanlarınız oldu mu? .
Oldukça önemli bir konu!

-Gebelikte annenin kanı Rh(-), babanın kanı da Rh(+) olduğunda anne baba arasında Kan uyuşmazlığı vardır.

-Bebek eğer Rh(+) bir kan grubu varsa anne adayının savunma mekanizması bebeğin kan hücrelerini yabancı bir madde olarak algılar ve onları parçalamaya yönelik bir mekanizma geliştirir.
-İlk gebelikte anne bu yeni kan hücrelerine karşı savunma geliştirene dek bebek doğmuş olacağından, bebek kendini bu ataktan kurtarır. .

-Ancak annenin vücudundaki savunma sistemi ikinci hamilelikte daha tecrübeli olacağından, etkili bir savunma ile bu bebeğe şans vermeyebilir. .

-Gerekli tedbirler zamanında alınmadığı halde, sonraki gebeliklerde annenin bu savunma sistemi henüz doğmamış bebeğin kanındakiRh(+) hücreleri ile karşılaştığında, bu sefer hazır olan savunma hücreleri yani antikorlarla şiddetli bir savunma başlatır ve böylece bebeğin yaşamı tehlikeye girebilir!!! .
.
KAN UYUŞMAZLIĞI OLURSA BEBEK NASIL ZARAR GÖRÜR?

-Anne ve babadan kan uyuşmazlığı olması durumunda annenin savunma sistemi bebeğin farklı kan grubunu kendisine yabancı madde olarak algılar ve bu maddeyi yok etmek için annenin vücudunda bazı savunma hücreleri yani antikorlar oluşmaya başlar.
-Bu antikorlar göbek kordonu yolu ile bebeğe geçer. Buna bağlı olarak bebekte kalp yetmezliği ve sakatlık gibi ciddi sağlık sorunlar görülebilir. .
Her geçen gün kansızlığı artan bebeğin vücudu su toplayabilr ödem oluşabilir.Sarılık, beyin hasarı ve hatta İlerleyen dönemde bebek anne karnında kalp yetmezliğinden kaybedilebilir. .