Joshimath’ta yeni çatlaklar; Beş aile yardım kamplarına nakledildi

Ferhat

New member
Uttarkand’ın Chamoli bölgesindeki Joshimath’ta, kasabanın kötüleşen jeolojik durumu hakkında manşetlere çıkmasından aylar sonra yeni çatlaklar ortaya çıktı. Sunil bölgesinden en az beş aile, devam eden muson yağmurları nedeniyle daha fazla istikrarsızlık korkusuyla yardım kamplarına yerleştirildi. Gelişme, Başbakan Pushkar Singh Dhami’nin güvencesine rağmen 11 maddelik gereksinimlerin karşılanamaması nedeniyle şehirdeki etkilenen ailelerin yenilenen heyecanından önce geliyor.

Chamoli İlçe Hükümeti tarafından yayınlanan en son verilere göre, Joshimath şehrinde 868 binada çatlaklar oluştu (dosya fotoğrafı).

Chamoli Bölgesi Afet Yönetim Sorumlusu (DDMO) Nand Kishore Joshi gelişmeyi doğruladı.

“Sunil ilçesinde yeni çatlaklar ortaya çıktıktan sonra yönetim beş aileyi otellere (yardım kamplarına) nakletti. Durumu düzenli olarak izliyoruz.”

Temmuz ayında, Sunil bölgesinde 1,8 metrelik bir çukur ve Auli-Joshimath yolunda uzun bir çatlak belirdikten sonra panik patlak verdi.

Haziran ayında yerel halk, muson yağmurları sırasında şehre yönelik potansiyel tehditler hakkında Bölge Yargıcı (DM) Himanshu Khurana ile bir araya geldi.

26 Temmuz’da Joshimath Bölge Yargıcı (SDM) Kumkum Joshi, bir grup jeologun Joshimath-Auli yolunda ortaya çıkan yeni kırığı inceleyeceğini söyledi.

Daha önce yetkililer, muson yağmurlarının ardından “güvenli” arazide bulunan ve küçük çatlakları olan evleri/binaları iyileştirmeye başlayacaklarını da belirtmişti. İyileştirme, yapıları sismik aktiviteye karşı daha dayanıklı hale getirmekle ilgilidir. Yükseltme hamlesi, 15 kişilik bir Ulusal Afet Yönetim Otoritesi (NDMA) afet sonrası ihtiyaç değerlendirme (PDNA) ekibinin Joshimath’a gelmesinden aylar sonra geldi. PDNA, bir doğal afetin ardından devlet önderliğindeki bir süreç aracılığıyla fiziksel hasarı, ekonomik kaybı ve kurtarma ihtiyaçlarını karşılama maliyetini belirlemek için uluslararası kabul görmüş bir yöntemdir.

Chamoli ilçe yönetiminin son verilerine göre kentte 868 binada çatlak oluştu. Yetkililer, 181’inin güvenli olmayan bölgede olduğunu, 296 ailenin ise kamplarda, kiralık konutlarda vs. yaşadığını söyledi.

Şehirde yeni çatlaklar oluşsa da resmi veriler 6 Şubat’tan bu yana değişmiyor.

Joshimath Bachao Sangharsh Samiti (JBSS), 15 Ağustos Bağımsızlık Günü’nde bir “tiranga” yatra ile ajitasyonu canlandıracağını ve ertesi günden itibaren her gün oturma eylemi düzenleyeceğini duyurdu. Yerel halk, mevcut muson mevsiminde yağmurlar nedeniyle yeni alanlarda çatlaklar oluşmasına rağmen hükümetin kendilerine karşı kayıtsızlığının devam ettiğini iddia etti.

Bu arada Chamoli, DDMO’ya verdiği demeçte, bazı ailelerin toprak kayması nedeniyle evlerini terk ettiğini ve birçoğunun Joshimath kasabasına yaklaşık 25 km uzaklıktaki Pagnau köyünün arkasındaki daha güvenli yerlere taşındığını söyledi.

Joshimath SDM Kumkum Joshi bir zemin denetimi gerçekleştirdi ve etkilenen ailelerin daha güvenli yerlere taşınmasını emretti.