Himaşal halkı felakete cesaretle göğüs gerdi: CM Sukhu

Ferhat

New member
Himaşal Pradeş Başbakanı Sukhvinder Singh Sukhu Cuma günü, Devlet Afet Yönetim Otoritesi (SDMA) tarafından Oak Over’dan Afet Azaltma Uluslararası Günü münasebetiyle düzenlenen ‘Vatandaş Dayanışma Yürüyüşü’nü duyurdu. Yürüyüş Tepe’de sona erdi.

Himaşal Pradeş Başbakanı Sukhvinder Singh Sukhu (HT dosya fotoğrafı)

Sukhu, Himaşal halkının son 10 yılda yaşanan felakete karşı kararlılığını koruduğunu belirterek, felaketlerle etkili bir şekilde baş edebilmek için farkındalığın gerekli olduğunu ifade etti.

Öne çıkıp afet yardım fonuna cömertçe bağışta bulunan insanlara teşekkür etti ₹Fondan 222 crore elde edildi.

500’den fazla insanın öldüğü, 16.000’den fazla evin hasar gördüğü, 100.000’den fazla kişinin malının yok olduğu bir felaketi hiç yaşamadım. ₹12.000 crore hasar gördüğünü söyledi.

“Artan bulut patlamalarını araştırmak önemli”

Sukhu, afetler sırasında mükemmel işler yapan ve yardım ve kurtarma operasyonlarında önemli rol oynayan yetkililere ve departmanlara saygılarını sundu. SDMA’nın düzenlediği bir etkinliğe başkanlık etti.

Değişen hava koşullarıyla ilgili olarak Başbakan, son yıllarda sağanak yağışların sayısının arttığının tespit edildiğini, farklı iklim modellerini inceleyip araştırmamız ve bu tür olayların etkisini azaltmak için önceden uyum tedbirleri almamız gerektiğini söyledi.

SDMA’nın, dijital modlar aracılığıyla çevrimiçi farkındalık yaratmak ve eyalette afet direncini teşvik etmek için kapasite oluşturmak amacıyla Yıllık Afet Riskini Azaltma Farkındalık Kampanyası (Samarth, 2023) düzenleme çabalarını övdü.

Yetkililerin ve personelin çabalarına övgüde bulunan Erdoğan, ilçe yönetimlerinin ortak çabaları sayesinde 75.000 kişinin güvenli bir şekilde tahliye edildiğini ve felaketten sonraki 48 saat içinde tüm temel hizmetlerin geçici olarak yeniden verildiğini söyledi.

CM, okulların afet yönetimi planları hazırlamasına ve deneme tatbikatları düzenlemesine yardımcı olmak için okul güvenliği mobil uygulamasını başlattı.

CM, Himaşal Pradeş’teki güvenli inşaat uygulamalarına ilişkin önerilerde bulundu ve bu konuda eğitim materyalleri yayınladı.

Devlet zaten borç batağında olduğundan ₹CM, 75.000 crore tutarında bir harcamayla hükümetin devleti tekrar rayına oturtmak için ciddi çaba sarf ettiğini ve yaşanan felaketten kurtulmak için mali durumunu artırmak amacıyla yenilikçi önlemler aldığını yineledi.

Devletin payına rağmen Merkezin herhangi bir maddi destek almadığını söyledi.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!