Himachal, seçkin kişilerin okulları devralmasına izin vermeyi düşünüyor

Ferhat

New member
Himaşal Hükümeti, çeşitli alanlardan seçkin şahsiyetlerin eyalet genelindeki devlet okullarının sorumluluğunu üstlenmesine olanak sağlayacak yeni bir girişim başlatacak. Yaklaşan Kabine toplantısında sunulacak proje, bölgedeki devlet okullarına yönelik ilk uygulamaya koyma politikasıdır.

Yetkililer, bir taslağın hazırlandığını ve Bakanlar Kurulu’na sunulacağını söylüyor (HT dosyası).

Devlet okullarında farkındalığı artırma amacını vurgulayan kapsamlı bir Kabine notu taslağının hazırlanmasına öncülük eden Eyalet Eğitim Bakanı Rakesh Kanwar, insanların istedikleri okulu seçebileceklerini ve onlara rol model olacaklarını söyledi. Görevleri arasında ilgili okula düzenli ziyaretler, denetim ve öğrencilerin aktif katılımı yer almaktadır.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

Kişi ister siyasetçi olsun, ister memur olsun, ister özel sektörde görev yapıyor olsun, istediği okulu tercih etme şansına sahiptir. Kabul edilen okullara maddi destek de düşünülüyor” dedi Kanwar.

Eğitim birimindeki müdür yardımcıları ve saha görevlileri programın uygulanmasında kilit rol oynayacak.

Sektörden bireyler halihazırda eyaletteki ITI’ler ve politekniklerle ilişkilendirilmiştir. Şimdi hükümet, öğrencilerin istihdam edilebilirliğini ve bağımsızlığını geliştirmek amacıyla bu programı uygulamayı planlıyor. Himaşal’da 10.500’den fazlası ilkokul olmak üzere 15.000’den fazla devlet okulu bulunmaktadır.

Önceki hükümet, başarılı mezunların isimlerinin okul ilan panolarında sergilendiği ‘Akhand Shiksha Jyoti-Mere Okulu Se Nikle Moti’ programını başlattı.

Kanwar, Başbakan Sukhvinder Singh Sukhu ve Eğitim Bakanı Rohit Thakur’un talimatları doğrultusunda bir taslak hazırlandığını söyledi.

2011 nüfus sayımına göre Himaşal’ın okuma-yazma oranı %82,8 olup, bu oran ulusal ortalamanın %8,8 üzerindedir. Erkeklerde bu oran %89,53, kadınlarda ise %75,93’tür.

• YAZAR HAKKINDA
    Yazar standardı 90x90

Gaurav Bisht, bilimpark.com.tr’nin Himaşal bürosuna başkanlık ediyor. Tepe eyaletindeki siyaseti ve kitleleri etkileyen diğer konuları ele alıyor. …Ayrıntılı olarak görün