HC, Goa-Tamnar iletim projesi için elektrik direği dikilmesine yapılan itirazı reddetti | Mumbai Haberleri

Ferhat

New member
12 Aralık’ta Yargıçlar MS Sonak ve Valmiki S Menezes’ten oluşan bir heyet, Hondu Gaonkar sakininin bölge mahkemesinde davasını savunmasına izin verdi.

HT resmi

Goa Tamnar İletim Projesi Limited (GTTPL), Goa eyaleti için ek bir enerji kaynağı yaratmayı amaçlayan eyaletler arası bir iletim sistemi projesidir.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

Gaonkar savunmasında, arazisinde GTTPL tarafından yürütülen elektrik direği ve diğer yardımcı işlerin inşasına itiraz etti.

Proje çalışmalarının kendi arazisindeki tarıma ve bahçeciliğe zarar vereceğini söyleyerek, yürütülen çalışmaların durdurulmasını talep etti.

Ayrıca çalışmanın gerçekleştirildiği Hindistan Telgraf Yasası hükümlerinin anayasal geçerliliğini de sorguladı.

Kanuna göre Telgraf Kurumu, telgraf hatlarını ve direklerini kurma ve bakımını yapma yetkisine sahiptir.

Hükümet adına konuşan Başsavcı D. Pangam, HC heyetine, bölge mahkemesinin bu ayın başlarında tazminatla ilgili bir karar çıkardığını söyledi.

Yüksek Mahkeme, kararında, davacının, hakimin kendisine dinlenme fırsatı vermesi halinde memnun olacağını belirttiğini kaydetti.

Mahkeme, “Şu an için anayasal geçerlilik sorununu ele almak istemiyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti Gaonkar’ı hakim huzuruna çıkması için yönlendirdi.

HC, hakimin konuyu dinleyip karara bağlayacağını ve kararı verdikten sonraki 15 gün içinde kararı başvuru sahibine ileteceğini söyledi.

Gaonkar, dilekçesinde arazisinin ekolojik açıdan hassas bölge içerisinde olması nedeniyle herhangi bir çalışma yapılamayacağını iddia etti.

Dilekçede, inşaat çalışmaları ve atık depolama sahası dolgusu nedeniyle kaynak suyunun doğal akışının kesildiği belirtiliyor.

1885 yılında Telgraf Kanunu yürürlüğe girdiğinde telgraf direğinin tek bir ahşap direk olduğu, ancak şimdi şirketlerin Kanun hükümlerini kötüye kullanarak 200 metrekarelik bir alanı kaplayan büyük metal direkler diktiği iddia edildi. böylece bir şeyi işe yaramaz hale getirmek için toprağı yok etmek.