Gujarat hükümeti selden etkilenen çiftçiler için yardım paketini duyurdu

Ferhat

New member
Konuyla ilgili hükümet yetkilileri, Gujarat hükümetinin 16-18 Eylül tarihleri arasında Bharuch, Narmada ve Vadodara bölgelerinde Narmada nehrinin taşması nedeniyle oluşan sellerden etkilenen çiftçiler için bir yardım paketi açıkladığını söyledi.

16-18 Eylül tarihleri arasında Narmada nehrinin taşması nedeniyle Bharuch, Narmada ve Vadodara bölgelerinde su baskınları (Dosya Fotoğrafı)

Yardım paketi, 2023-24 Kharif sezonunda etkilenen köylerde önemli miktarda ürün kaybı yaşayan çiftçilere yardım etmeyi amaçlıyor.

Yetkililer, desteğin mahsulün türüne ve kullanılan sulama yöntemlerine göre değişeceğini söyledi. Desteğe uygun çiftçiler, 31 Ekim 2023 son tarihinden önce Dijital Gujarat Portalı aracılığıyla başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca Okuyun: Muhalefet hükümeti barajın kötü yönetimiyle suçlarken Gujarat’ta sel nedeniyle çatışma

Hükümetin özel bir yardım paketi sağlama kararı, üç ilçedeki mevcut mahsullerin neden olduğu hasarın tahmin edildiği bir rapora dayanıyor. Devlet Afet Müdahale Fonu’na (SDRF) ek olarak, çiftçilerin zararlarına destek olmak amacıyla devlet bütçesinden fon tahsis edilmektedir.

Yardım paketinden yararlanabilmek için çiftçilerin 2023-24 Kharif sezonunda tarım ve bahçecilik ürünlerinde “%33 veya daha fazla kayıp” yaşaması gerekiyor. Yetkililer, bu desteğin, en fazla iki hektarla sınırlı olmak üzere, ilçe idaresinden etkilendiği bildirilen köylerdeki çiftçilere sunulduğunu söyledi.

Sulanmayan mahsuller için etkilenen çiftçiler, SDRF normlarına göre hektar başına 8.500 Rupi tutarında bir yardım paketi alacak. Sulu tarım ve yağmurla beslenen bahçecilik durumunda, SDRF normlarına göre hektar başına 17.000 Rupi’ye ek olarak 8.000 Rupi alacaklar.

Çok yıllık bitkiler, SDRF normlarına göre sağlanan 22.500 Rupi’ye ek olarak hektar başına 15.000 Rupi destek alacak. Benzer şekilde, hektar başına %33 veya daha fazla zarar gören çok yıllık bahçe bitkileri için çiftçiler, SDRF normlarına göre ödenen 22.500 Rupi’ye ek olarak 1.02.500 Rupi yardımdan yararlanabilecek.

Ayrıca Okuyun: Gujarat Yağmurları: 12.000’den Fazla Kişi Tahliye Edildi, Narmada Tehlike İşaretini Aştı

Yardım, yararlanıcıların banka hesaplarına doğrudan yardım transferleri yoluyla sağlanmaktadır.

Yukarı Narmada bölgesinde şiddetli yağışlar ve Sardar Sarovar Barajı’ndan suyun salınması nedeniyle oluşan bu seller, Gujarat’ta önemli su baskınlarına neden oldu. Muhalefetteki Kongre Partisi bunu “insan yapımı bir felaket” olarak nitelendirdi ve baraj yönetimi konusunda özel bir soruşturma yapılması ve etkilenenlere destek verilmesi çağrısında bulundu.