Geleneksel Diyalar: Kil Elde Etmek, Eşya Satmak, Karanlık Lko Potters'ı Çevreliyor

Ferhat

New member
45 yaşındaki Mahesh Prajapati'nin Telibagh Kumhar Mandi'deki sade ve boyasız tuğla evi, adamın şehir halkının yaşamlarını iyileştirmek için üstesinden gelmek zorunda olduğu olumsuzlukların bir sembolü.

Mahesh Prajapati Telibagh'taki evinde diyas hazırlıyor (HT Fotoğrafı)

Hikaye, Prajapati'nin diyas (toprak kandiller) yapmak ve çömlekçilik için uygun kil bulmak için kil ve diğer gerekli malzemeleri satın almak üzere kredi almasıyla başlıyor.

Her yıl karşılaştığı sorunları kendisi anlatırken, çarpık sırtı ve çatık kaşları da bu açıklamalarını haklı çıkarıyor. Çömlekçilik ailesinin ata mesleğidir.

“Yaklaşık 30 yıl önce Telibagh göletlerle çevriliydi ve ücretsiz olarak kil çıkarabiliyorduk, ancak kil çıkarmak zorunda kaldığımızdan beri birkaç yıl önce kil çıkarmak zorunda kaldık. Eskiden diyas yapan 100'den fazla aile vardı ama zamanla bu sayı 20'ye düştü. Kazanılan paranın yarısından fazlası kredi geri ödemesine harcanıyor. Kızımla evlenme konusunda endişeliyim” dedi Prajapati.

Günümüzde insanlar diyasları kendileri yapmak yerine Rae Bareli ve Kalküta'dan temin ederek yeniden satmaya yöneldiler. Birçoğu sıhhi tesisatçılık veya işçi, duvarcı veya elektrikçi olarak çalışmak gibi diğer mesleklere geçti.

Prajapati gibi bölgedeki bir başka çömlekçi olan 40 yaşındaki Gunja, basit el yapımı diyalara olan talebin, dekoratif, makine yapımı diyalara kıyasla her geçen yıl azaldığını söyledi.

“Diya yapmak için yeterli kaynağımız yoksa makine yapımı kadar üretemeyiz. Ancak insanlar hem daha ucuz hem de çekici olan dekoratif diyasları sevmeye başladı. Gunja, çocuklarımdan ya derslerine odaklanmalarını ya da iş bulmalarına yardımcı olabilecek başka beceriler öğrenmelerini istedim, çünkü onların da benim gibi acı çekmesini istemiyorum” dedi.

65 yaşındaki Lallan'ın da benzer bir hikayesi var. “Diwali için diyas hazırlamak için birkaç ay harcıyorduk ama fiyat birkaç yıldır artmadı. Bunun için neredeyse hiç para alamıyoruz. En azından diyas'ı yeniden satmak bir miktar kar elde etmeye yardımcı oluyor” dedi Lallan.

Ailesi yaklaşık dört nesildir Chinhat yakınlarındaki bir köyde bu zanaatla uğraşan 60 yaşındaki Fairunisa, çocuklarının yakındaki bir tuğla fırınında iş bulduğunu da söyledi. “Çocukluğumuzda göletten biraz çamur çıkarırdık ama konuyu kaymakamlığa bildirdikten sonra bile hiçbir yardım alamadık. Kil kazarken yakalanırsak başımız belaya girer ve kili birinden alsak bile satın almak ve taşımak için yüklü miktarda para ödemek zorunda kalırız” dedi.