ESNEK BAŞARILAR: En büyük başarım kadınların yüzünü güldürmek.

Ferhat

New member
ŞANS 86 yaşındaki Mohini Giri profesyonel bir sosyal hizmet uzmanıdır ve daha sonra kısa bir süre öğretmenlik de yapmıştır. Öncelikle dul kadınları güçlendirmeye ve çocuklara eğitim sağlamaya odaklanan aktivizmi nedeniyle 2007 yılında Padma Bhushan’ı aldı. Lucknow’da doğup büyümüş, 1972’de Savaş Dulları Derneği’ni, 1979’da Guild of Service’i kurmuş ve 1995-1998 yılları arasında Ulusal Kadın Komisyonu başkanı olarak görev yapmıştır.

Aktivist olduğu süre boyunca Mohini Giri hem toplumla hem de yönetimle yüzleşmek zorunda kaldı. (HT fotoğrafı)

Başlangıç saati

“Babam ben 10 yaşındayken öldü. Lucknow Üniversitesi’nde siyaset bilimi bölümünün kurucusuydu. Ölümünden altı ay sonra anneme artık üniversitenin sağladığı bungalovda kalamayacağımız bilgisi verildi. Hayatına son vermesi, yedi küçük çocuğunu da yanına alması ve taşınması gerektiği söylendi. Bir dul kadının tek başına yaşamasının ve yedi çocuk yetiştirmesinin ne kadar zor olduğunu ilk kez o zaman deneyimledim.” İşte o zaman Padma Bhushan Mohini Giri’nin dullara karşı duyarlılığı canlandı. “Annem, Bhatkhande Üniversitesi’nde müzik alanında doktora yapmış olmasına rağmen, o zamanlar ev sahibinin günlük faaliyetlerini yürütecek kadar yetkin değildi.” ülke çapında konumlar.

İhtiyacı olanlara hizmet ilkelerini benimsediğini söylediği Lucknow’daki BT Koleji’nde okudu ve ustalarından sonra bile, “her şeyi ulusa veren” bir aileyle evlendi – kayınpederi Varahagiri Venkata Giri. 1969’dan 1974’e kadar Hindistan Devlet Başkanı olan bir özgürlük savaşçısıydı. Lucknow’da doğup büyüyen Giri, çok seyahat etti ve ülke çapında çeşitli sosyal hizmet çevrelerinde parmakları vardı. Guild of Service’i 1979’da kurdu ve 2007’de Hindistan Devlet Başkanı Dr. APJ Abdul Kalam, çalışmalarından dolayı Padma Bhushan’ı ödüllendirdi.

savaş dulları için çalışmak

“1971 savaşı oldu ve Başkan’ın gelini olarak tüm hastaneleri ziyaret etme ve tüm yaralı veya ölmekte olan Jawan’larla tanışma fırsatım oldu. Bana dediler ki: “Mrs. Giri, şimdi biz ölürken bizi merak etme, geride bıraktıklarımızı dert et.

1972’de Savaş Dulları Derneği’ni bu noktada kurdu. O zamandan beri WWA’nın ülke genelinde aktif şubeleri oldu ve dul kadınlara zor durumlarda yardım etti. Ulusal Kadın Komisyonu Başkanı olduğunda bile bu misyonunu sürdürdü. Varanasi, Vrindavan, Tirupathi, Puri’yi ziyaret etti ve dini kurallara uygun çok mutsuz hayatlar yaşayan dul kadınlar gördü – kafaları kazınmış ve her zaman beyaz cüppeler giymiş, istemeseler bile tapınaklarda yaşayan dul kadınlar. Giri bu kadınları kanatları altına aldı ve rehabilitasyon evlerinde onlara sığınak sağladı.

“Keşmir’deki merkezimiz militan dul kadınlarla dolu, onları yaşlılıklarına kadar koruyoruz. Hayatlarında son derece yalnız kaldıkları çok zor bir dönem” dedi. Ayrıca bu merkezlerde imkanları kısıtlı çocuklar için okullar kurdu ve çocukların yaşlılarla düzenli olarak etkileşimde bulunmalarını ve yakınlaşmalarını sağlıyor – “yaşlı kadınlarla vakit geçiriyorlar, hikayeler paylaşıyorlar…”

Kayınpederi hala başkan olarak görevdeyken sosyal hizmetlerinin nispeten daha kolay olduğunu söyledi. “Gittiğim her yerde arabalarım vardı, istediğim kadar uzağa seyahat edebiliyordum ve bu olanaklardan çok memnundum”, ancak VV Giri’nin başkanlığından sonra, rehabilitasyon evlerini çalışır durumda tutmak için onları desteklemek amacıyla bağış toplama ve bağış toplama etkinlikleri düzenlemek için daha çok çalışmak zorunda kaldı. Rajasthan, Vrindavan, Keşmir ve diğer yerlerde. “Hanımlar kendi işlerini kurdular, kendi sanatlarını sattılar ve çok iyi gidiyorlar. Bu dünyadan büyük bir memnuniyetle ayrılacağım” dedi Giri.

“Zorluklardan pay almadan iyi iş olmaz”

Aktivist olduğu süre boyunca Giri hem toplumla hem de yönetimle yüzleşmek zorunda kaldı. Tirupati’de ona yumurta ve domates bile atıldı. Yardımı reddedildi ve dul kadınları rehabilite etme ve güçlendirme girişimlerinde bürokrasi ve asılsız suçlamalarla uğraşmak zorunda kaldı. Ancak, hepsini nezaketle kabul etmeyi ve görevinde ilerlemeyi seçti. “Meydan okumalar da Tanrı tarafından gönderilir. Yol boyunca zorlukların adil payı olmadan iyi bir iş yoktur. Dinler arası meselelerden bahsederken 15 dul kadını parlak renkli giysiler ve jhumkalar giymeye teşvik ettiğimde, insanlar toplumlarını bozduğumu düşündüler” dedi.

Hayatının ilerleyen dönemlerinde ülkenin farklı yerlerinde yanına gelip aniden ayaklarına dokunan ya da ona sarılan genç erkek ve kadınları – onun çabaları sonucunda eğitim alabilen tüm çocukları hatırladı. . Tüm başarılarını daha yüksek bir güce bağlıyor – “En büyük başarım, bu kadınların yüzlerindeki gülümsemeyi gördüğümde – gülümsemelerinde Tanrı’yı görüyorum.”