Devlet dairesi, domateslerin bugün Delhi’de kg başına ₹ 90’dan satılacağını söyledi | Son Haberler Delhi

Ferhat

New member
Bir gecede ulusal başkente gelen taze satın alınmış domatesler, bugünden itibaren Hindistan Ulusal Kooperatif Tüketicileri Federasyonu (NCCF) tarafından buradaki perakende pazarlarda satılacak.

Domates fiyatlarındaki keskin artış ülke genelinde rapor edilmiştir ve sadece belirli bir bölge veya bölge ile sınırlı değildir. (HT dosya fotoğrafı)

Mutfak için temel gıda satılıyor ₹Tüketiciyi koruma departmanı, kg başına 90 dedi.

Ülke genelinde domates fiyatlarındaki keskin artışın ortasında, Çarşamba günü merkezi hükümet, tarımsal pazarlama ajanslarına – NAFED ve NCCF – önemli sebzeyi Andhra Pradesh, Karnataka ve Maharashtra gibi büyüyen önemli eyaletlerdeki Mandis’ten hemen tedarik etmelerini emretti.

Domates fiyatlarındaki keskin artış ülke genelinde rapor edilmiştir ve sadece belirli bir bölge veya bölge ile sınırlı değildir. Önemli şehirlerde 000 TL’ye kadar yükseldi. ₹Kg başına 150-160.

Tedarik edildikten sonra, bu taze kaynaklı domateslerin, perakende fiyatlarının geçen ay en yüksek artışları gördüğü büyük tüketim merkezlerine eşzamanlı dağıtım için sevk edilmesi planlanıyor.

OKU | maliyet domates ₹Delhi’de 160/kg; ‘Bedava iPhone’ şakalarına yüzde 445 zam!

Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemleri genellikle domateste verimsiz üretim yapılan aylardır.

Çarşamba günü yayınlanan resmi bir notta, domates stoklarının bu hafta Cuma gününe kadar perakende satış noktaları aracılığıyla Delhi NCR bölgesindeki tüketicilere “indirimli fiyatlarla” dağıtılacağı belirtildi.

Domates, değişen miktarlarda da olsa, Hindistan’ın hemen her eyaletinde yetiştirilmektedir. Hindistan’ın güney ve batı bölgeleri, ülkenin toplam domates üretiminin yüzde 56-58’ini oluşturuyor.

“Güney ve batı bölgeleri fazlalık eyaletler olduğu için üretim sezonuna bağlı olarak diğer pazarlara arz sağlıyorlar. Üretim mevsimleri de bölgeden bölgeye değişmektedir. Gıda Bakanlığı, ana hasat zamanı Aralık ve Şubat ayları arasıdır” dedi.

“Domates fiyatlarının mevsimsel olarak değişmesinde, ekim ve hasat mevsiminin döngüsü ve bölgeler arasındaki farklılıklar en başta sorumludur. Normal fiyat mevsimselliğinin yanı sıra, geçici tedarik zinciri kesintileri ve olumsuz hava koşulları vb. nedeniyle mahsulün zarar görmesi, genellikle ani fiyat artışlarına neden olur.

OKU | Neden sadece domates? Diğer eyaletlerde, diğer sebzelerin fiyatları hızla artıyor

Hükümet, fiyat artışını muson mevsimine bağlayarak, bunun daha fazla dağıtım zorluğuna ve ulaşım kayıplarının artmasına katkıda bulunduğunu söyledi.

Domatesler nispeten kısa bir raf ömrüne sahiptir.

Şu anda Gujarat, Madhya Pradesh ve diğer bazı eyaletlerdeki pazarlara yapılan sevkiyatlar, bu ayın sonuna kadar sürmesi beklenen Satara, Narayangaon ve Nashik başta olmak üzere Maharashtra’dan geliyor.

Andra Pradeş’teki Madanapalle (Chittoor) da makul sayıda gelenleri görmeye devam etti. Delhi NCR’ye varışlar ağırlıklı olarak Himachal Pradesh’ten ve bir kısmı Karnataka’daki Kolar’dan geliyor.

Nashik ilçesinden yakında yeni mahsuller bekleniyor.

Ek olarak, Ağustos ayında Narayangaon ve Aurangabad kuşağından ek sevkiyatların gelmesi bekleniyor. Hükümet, Madhya Pradesh’ten gelişlerin de başlamasının beklendiğini söyledi.

Tüketici İşleri Bakanlığı Fiyat Takip Dairesi’nin veri tabanına göre domatesin kilogram fiyatı ortalama arttı ₹Haziran ayı başlarında perakende pazarlarında olduklarından bu ay 60-100.

Veriler, Delhi’de domates fiyatlarının katlanarak arttığını gösterdi ₹Haziran başında kg başına 20 ₹geçen hafta 110 En büyük üç tüketici bölgesi olan Chennai, Ahmedabad ve Kalküta’da da kilo başına fiyatlar yükseldi ₹117, ₹100 ve ₹148

Veriler, temel domates fiyatlarının, Haziran ayında ortalama olarak önemli ölçüde artan toptancı pazarlarındaki fiyat artışlarıyla uyumlu olduğunu gösterdi.

Domates ve diğer sebzelerde görülen artış Haziran ayı perakende enflasyon verilerine yansıdı.

Trendi tersine çeviren Hindistan’da perakende enflasyon, özellikle sebze fiyatlarındaki keskin artış nedeniyle Haziran ayında keskin bir şekilde yüzde 4,81’e yükseldi. sebzeler, et ve balık; yumurtalar; baklagiller ve ürünler; Baharat endekslerinde artış kaydedildi.

Daha Mayıs ayında, perakende enflasyon (nihai) yüzde 4,31 ile iki yılın en düşük seviyesi oldu. Nisan ayında yüzde 4,7 iken bir önceki ayda yüzde 5,7 idi.