Deve Gowda, JDS’nin BJP ile olan ittifakını savunuyor ve bunun partisini kurtarmayı amaçladığını söylüyor | Bengaluru

Ferhat

New member
JD(S) patriği HD Deve Gowda Çarşamba günü 2024 Lok Sabha seçimleri için BJP’ye katılma kararını savundu, bunun partiyi kurtarmayı amaçladığını söyledi ve kendisinin ve siyasi ekibinin laik kimlik bilgilerine sıkı sıkıya bağlı kalmaya kararlı olduklarını ileri sürdü Azınlıkları asla terk etmeyin.

Eski Başbakan Deve Gowda. (HT arşivi)

Eski başbakan aynı zamanda JD(S)’nin güce aç olmadığını ve fırsatçı politikalara bulaşmadığını da açıkça belirtmek istedi.

JD(S), lideri ve eski başbakanı HD Kumaraswamy’nin (Gowda’nın oğlu) Yeni Delhi’de İçişleri Bakanı Amit Shah ve BJP ulusal başkanı JP Nadda ile görüşmesinin ardından Cuma günü BJP ile ittifak kurmaya karar verdi.

“Biz (JDS) hiçbir zaman laik kimliklerimizi az da olsa kötüleyerek siyaset yapmadık ve gelecekte de bunu yapmaya devam edeceğimize şüphe yok. Bunu gayet açık söylüyorum. Kumaraswamy BJP liderleriyle tanışmadan önce Union Home ile tanışmıştım. Gowda, “Bakan (Amit Shah), bunda saklanacak hiçbir şey yok ve onunla Karnataka siyasetindeki durum hakkında ayrıntılı olarak konuştum” dedi.

OKU | Cauvery sorunu: Deve Gowda, Başbakan Modi’den müdahale etmesini ve ajans kurmasını istedi

Burada gazetecilere konuşan Erdoğan, 50 yıllık siyasi mücadelesinde bu partinin hiçbir topluluğuna haksızlık yapmadığını, korkmaya gerek olmadığını söyledi.

“Medya da dahil olmak üzere şunu açıkça belirtmek isterim ki biz güce aç politikacılar değiliz. Deve Gowda’nın tüm kariyeri boyunca, başbakan olarak sadece bir buçuk yıl, başbakan olarak on ay – ondan sonra.” “Ben bizzat Kumaraswamy’den Şah’la ön görüşmeler yapmasını istedim” dedi.

Gowda, Şah’la görüşmesinin, Birlik İçişleri Bakanı ile neredeyse son 10 yılda yapılan bu tür ilk görüşme olduğunu belirterek, “Başbakan meşgul bir adam, neden onu rahatsız edeyim?” dedi. Tanışmadım.” Başbakan Narendra Modi bugüne kadar bu konuya olan bağlılığını sürdürüyor.”

“Karnataka’daki siyasi durumu Şah’a anlattıktan sonra partinin başına oğlumu göndereceğimi söyledim. Karar alınmadan önce bile partimizin 19 MLA’sına, 8 MLC’sine ve kaybeden adaylara danışıldı ve bu doğruydu.” “Tartışmanın ardından artık BJP ile bir anlaşma üzerinde düşünmemiz gerektiği yönünde görüş bildirdik” diye konuştu. söz konusu.

BJP ile ittifaka parti çalışanlarından herhangi bir muhalefet gelmediğini belirten Gowda, JD(S)’nin güce aç bir parti olmadığını ileri sürdü. Kongre’ye döndü ve “Kumaraswamy’nin çöküşünden kimin sorumlu olduğunu” sordu. Hükümet (Kongre-JDS), bunun arkasındaki oyun planı neydi? Kongre liderliği bunu bilmiyor mu?”

“Rahul Gandhi geldi ve Deve Gowda’nın BJP’nin ‘B takımı’ olduğunu söyledi, bu bana (Kongre tarafından verilen sertifika)” dedi.

JD(S)’nin fırsatçı politikalara bulaşmadığını öne süren Gowda, BJP ile ittifak kararını savundu ve şunları söyledi: “On yıllardır onun için bir acı ve mücadele olan bu partinin kurtarılması gerekiyor ve ortada böyle bir şey yok.” bu.” Bencillik.” ….Kararımı verdim.”

Devadurga JD(S) MLA Karemma Nayak’ın partisinin liderlerinin BJP ile ittifak kurmasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getiren Gowda, Salı akşamı kendisiyle konuştuğunu ve partinin liderliğin yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini söyledi. , onlar da öyle yaptılar, sadece sitedeki bazı farklılıklar tartışıldı.

Kerala’daki JD(S) birimindeki isyan sesleri sorulduğunda şu cevabı verdi: “Kabul ediyorum… Kerala’daki arkadaşlarımla bu konu hakkında konuştum. Krizdeyim, Karnataka’daki partiyi kurtarmam gerekiyor.” “Bu partinin başkanlığını Kerala liderlerine devretmeye hazırım. Başkan olarak kalmayacağım.”

Geçmişte Kumarawamy BJP’ye katıldığında Kerala JD(S) lideri Mathew T Thomas’ın partiyi kurtarmasına yardım ettiğini hatırlatarak, “Partiyi devretmesi için ona vermeye hazırım” dedi.

JD(S)’nin azınlıkları terk etmeyeceğini ve asla bırakmayacağını belirten eski başbakan, partinin herkesle ittifak yapabileceğini ancak azınlıkların korunmasının devam ettiğini söyledi.

JD(S) daha önce Kumaraswamy’nin başbakan olduğu Ocak 2006’dan itibaren 20 ay ve Mayıs 2018’den itibaren 14 ay boyunca BJP ve Kongre ile koalisyon halinde hükümetler kurmuştu.

Kumaraswamy, Kongre liderlerini Gowda’nın kendileriyle ittifak kurarak JD(S)’nin BJP’nin ‘B takımı’ olduğunu kanıtladığını iddia ettiği için eleştirdi ve eğer partiye Şah’ın daveti üzerine katılırsa BJP Kongre’yi tercih etmek yerine seçmiş olsaydı, yapabileceğini söyledi. 2018 genel seçimlerinden sonra tam beş yıl boyunca hükümete liderlik ettiler.

Kumaraswamy, Kongre’yi ülke çapındaki laik güçleri yok etmekle suçladı ve hatta partiyle ittifak kurduktan sonra JD(S)’nin “işini bitirmeye” çalıştıklarını iddia etti.

OKU | BS Yediyurappa, Cauvery’nin su tahliyesine karşı protesto düzenledi, Kumaraswamy katıldı: HD Deve Gowda

JD(S)’nin Siddaramaiah’ı partiden kovmadığını belirten Kumaraswamy, Siddaramaiah’ın anlaşmaya varmak ve hükümet kurmak için 2004 yılında dönemin BJP lideri Venkaiah Naidu ile Chennai’de görüşmeye çalıştığını iddia etti.

“Bugün Siddaramaiah JD(S)’nin laik ideolojisini vaaz ediyor” diye azarladı.

BJP ile ittifak sonrasında JD(S)’den ayrılmayı planlayan bazı azınlık liderleri hakkında sorulan soruya Kumaraswamy şunları söyledi: “Siyasette bu tür şeyler olmaya devam ediyor, bunda büyütülecek bir şey yok… Her şeyi açıklamaya çalıştık ve JD(S) eyalet başkanı CM İbrahim de dahil olmak üzere partideki azınlık liderlerine yönelik süreç. Kimseye kötü davranmadık.”

İbrahim’in son parti konferanslarına katılmaması dikkat çekti ve üzgün olduğu söyleniyor.

Kumaraswamy, BJP ile ittifak kararının ülkedeki siyasi gelişmeler ışığında partiyi kurtarmak ve Karnataka’nın çıkarlarını korumak için alındığını söyledi.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!