Delhi'deki LG ve Kejriwal arasındaki mektup savaşı kızışıyor | Son Haberler Delhi

Ferhat

New member
Vali Yardımcısı VK Saxena ile Başbakan Arvind Kejriwal arasında ödenmemiş su faturaları için tek seferlik uzlaşma planının uygulanmasına ilişkin sözlü kavga Perşembe günü yoğunlaştı.

Delhi Vali Yardımcısı VK Saxena ve Başbakan Arvind Kejriwal. (PTI)

AAP başkanı Dilip Pandey'in Kasım 2023'te görevden alınan sivil savunma gönüllülerinin görevlerine iade edilmesini talep eden karar hakkında konuşan Kejriwal, LG'nin Perşembe günü Meclis'teki mektubuna atıfta bulunarak “hükümet doğru bir şeyler yapıyor” dedi. LG mektubunda “uygunsuz” dedi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“Ne tür farklılıklarımız olursa olsun… LG'nin bu dili uygun değil. LG şunu yazdı: “…Hükümetiniz Delhi'nin kalkınması için önemli bir şey yapmadı.” Delhi için iyi bir şey yapmalıyız çünkü hükümetimiz arka arkaya üç seçimde zafer elde ederken mevduatlarınız kaybedildi. LG bu mektupta böyle aşağılayıcı bir dil kullanmıştır. Farklılıklarımızın dilimize yansımaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Saxena, CM'ye yazdığı açık mektupta çarşamba günü su, finans ve kentsel gelişim departmanları kapsamındaki projelerin onaylanmasında herhangi bir rolünün olmadığını söyledi (çünkü bunlar doğrudan Delhi hükümetine bağlıydı) ve projeyi (zaman faturalandırması) engellediği yönündeki iddiaları reddetti. şeması uygulanamadı.

Perşembe günü LG'nin mektubuna ayrıntılı bir yanıt veren Kejriwal, planı LG ile birkaç kez görüştüğünü söyledi. “Bunu sizinle birden fazla kez tartıştım… Yetkililer üzerindeki tüm yetki, hizmetler üzerindeki kontrol ve dikkat yoluyla sizin tarafınızdan kullanılıyor… Bu nedenle, kamu çıkarını ilgilendiren konular ele alındığından, konuyu önünüze koydum. Yetkililer tarafından tutuklandı” diye yazdı Kejriwal.

Bu arada LG, Perşembe günü CM'ye ikinci bir mektup yazdı. Aam Aadmi Partisi (AAP) liderlerine ve Kejriwal'in kendisine karşı daha önceki yorumlarına değinen Saxena, her zaman nezaketin ve aşırı dilden kaçınmanın önemini vurguladığını söyledi. “Sizi her zaman küçük siyasi entrikalara dalmak yerine Delhi halkının iyiliği için birlikte çalışmaya teşvik ettim. Yine de sizin incindiğiniz için kırıldığımı söylemek istiyorum” dedi LG mektubunda.

AAP Milletvekili Sanjeev Jha, Perşembe günü Delhi Meclisi'nde LG'nin mektubuna karşı gensoru önergesi sunarak konuyla ilgili bir tartışmaya yol açtı. AAP bakanı Saurabh Bharadwaj şunları söyledi: “Delhi'deki kalkınma projeleri, Kejriwal hükümetini engellemek için kasıtlı olarak durduruluyor.” Eğer Delhi hükümeti devredilen tüm konular üzerinde tam kontrole sahipse, o zaman merkezi hükümet neden yeni bir değişiklik tasarısı getirdi? Kontrolü ele almak için mi?”

Bu arada Delhi Meclisi Muhalefet Lideri Ramvir Singh Bidhuri, AAP'nin LG'nin Delhi Jal Yönetim Kurulu planını engellediğine dair bir kanıtı yoksa LG'den özür dilemesi gerektiğini söyledi. “LG mektubunda Delhi'deki 1.00.000 kişinin su faturalarının hatalı olduğunu belirtti. Kejriwal bile bu gerçeği kabul etti. LG'nin tek seferlik uzlaşma planını durdurmak için emir vermesi veya kayıtlara not alması halinde bunların Meclis'e sunulması gerekir. Kanıt olmadan ciddi iddialarda bulunan herkesin toplantıdan önce özür dilemesi gerekir. Daha sonra Bharadwaj, hükümetin LG'ye karşı hiçbir delili olmadığını itiraf etti” dedi Bidhuri.