Chandigarh: Uzaklaştırma emrinden bir ay sonra, St. Kabir henüz 23 EWS öğrencisini kabul etmedi

Ferhat

New member
UT Eğitim Bakanlığı’nın St. Kabir Devlet Okulu, Sektör 26’nın onayını kaldırma emrini vermesinden bir aydan fazla bir süre sonra okul, okulun merkezi çekilişte atanmadığı Ekonomik Olarak Zayıflamış Bölümlerden (EWS) 23 öğrenciyi yeniden atadı. dahil. Okul yetkilileri, tanımanın kaldırılması sürecinde mahkemeye güveneceklerini söylüyor.

UT Eğitim Departmanı, Okul Eğitimi Müdürü tarafından 10 Mayıs’ta yayınlanan emirle okula, bir ay içinde 23 öğrencinin kabul edilmesi durumunda okulun tanınmasını 31 Mart’tan sonra dikkate alacağını söyledi. (HT dosya fotoğrafı)

Daha önce okulun tutumunu değiştirmeyeceğini söyleyen okul yöneticisi Gurpreet Bakshi, okulun konuyla ilgili mahkemeye gittiğini sözlerine ekledi.

“Mahkemenin vereceği kararı bekleyeceğiz. Konu 13 Temmuz’a kaldı” dedi.

UT Eğitim Departmanı, Okul Eğitimi Müdürü tarafından 10 Mayıs’ta yayınlanan talimatta okula, bir ay içinde 23 öğrencinin kabul edilmesi halinde 31 Mart’tan sonra okul için akreditasyonun dikkate alınacağını söylemişti.

Bakshi, kararın bir önceki duruşmada öğrenci kabulü için 2024-2025 akademik dönemi başladığında geçerli olmak üzere bir aylık süre olarak yorumlandığını iddia etti.

Yakında UT yönetimine bu konuyu açıklığa kavuşturmak için bir açıklama göndereceğim” dedi.

Punjab ve Haryana Yüksek Mahkemesi 24 Mayıs’ta davayı gördüğünde, silme kararına karşı dava nedeni hakkında UT yönetimine bir bildirimde bulundu.

Ancak mahkeme, bu davada davacı olan Bağımsız Okullar Derneği’ne tedbir kararı vermedi. Dernek, ihraç kararının kaldırılmasının yanı sıra, Yargıtay’da açılan davaya kadar yürütmenin durdurulmasını da istedi.

Dernek Başkanı HS Mamik, bakanlığın talimatla yetkilerini aştığını ve EWS öğrencilerini alan okullara ödenmemiş iadeleri ödemek zorunda kaldığını söyledi.

UT Eğitim Departmanındaki yetkililer, mahkemenin kararlarına uyacaklarını söylediler.

EWS akreditasyonuna katılmayan sekiz azınlık ve bir azınlık olmayan dokuz okul daha var. Bakanlık henüz haklarında herhangi bir işlem yapmadı.

Öğrenciler için sırada ne var?

Bu adımdan yaklaşık 1.600 öğrenci etkileniyor. UT’nin Eğitim Departmanından gelen emir, öğrencilerin ebeveynlerinin izniyle devlet okullarına transfer edilebileceğini söylüyor.

Bakshi, öğrencilerin velilerine gönderdiği bir genelgede, okulun öğrencilerin ve personelin çıkarlarını korumak için mümkün olan tüm önlemleri alacağına dair güvence verdi.