'Canımı acıtıyor… komplo belirtisi': Ashwini Choubey, BJP biletinin reddedilmesi üzerine

Ferhat

New member
Bihar'da Lok Sabha bileti reddedilen üç Bharatiya Janata Partisi (BJP) milletvekilinden biri olan Birlik Bakanı Ashwini Choubey, partinin kendisine karşı karar alma şeklinden rahatsız olduğunu söyledi. HT'ye verdiği röportajda 72 yaşındaki Choubey, partiyle köklü bağlarına rağmen bu konuda bilgisiz bırakıldığını söyledi. Düzenlenen alıntılar:

Birlik Bakanı Ashwini Chaubey. (Dosya)

Buxar'dan biletinizin reddedilebileceğini mi bekliyordunuz?

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Hayır, bunu hiç beklemiyordum ve kimse bana buna dair bir işaret vermedi. Onlarca yıldır adaylara bilet veren çekirdek komitenin bir parçasıyım. Seçim için parti bileti almak benim için hiçbir zaman sorun olmadı ve partim bana hiçbir zaman dışlanmış hissetmem için bir neden vermedi. Benim partiyle bağım bunun çok ötesinde, çeşitli iniş çıkışlar yaşadım ama her seferinde daha da güçlendim.

Hayal kırıklığına uğradın mı?

Biletin reddedilmesinden dolayı değil. Parti bana hayal edebileceğimden çok daha fazlasını verdi. Üniversite günlerim sırasında RSS Bal Swayamsevak ile olan ilişkimden bu yana neredeyse altmış yıllık olaylı bir yolculuk oldu. Birçok mücadele ve hatta ölümden kaçma bana çok şey öğretti. Govalkarji ve Govindacharyaji gibi insanlardan öğrenme fırsatı bulduğum için mücadeleyi kabul ediyorum ve her şeyi Tanrı'nın emrettiği gibi görüyorum. Ama evet, tüm bunların gerçekleşme şekli acıtıyor çünkü bir komploya dair bir ipucu var.

Kim sana bilet vermemek için komplo kurabilir?

Bunu zaman kanıtlayacaktır. Konuşmama gerek yok. Gerçek basit: Hiç kimse bana şu ya da bu nedenle koltuğun bana verilmeyeceğinden bahsetmedi. Sebebin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bunu parti üstlerinin dikkatine de sundum, onların talimatını bekleyeceğim. Onlara biletin neden reddedildiğini bilmeyi hak ettiğimi söyledim. Bazıları yeni adayın ismini benim önerdiğimi söylüyor ki bu da yanlış. Yerel düzeyde perde arkasında neler olup bittiğini hiç bilmiyordum.

Tahmin edildiği gibi bağımsız aday olarak aday gösterilecek misiniz?

Bunların hepsi yalan ve bu tür hikayeleri yayanlar beni ya da partiyle bağlantımı tanımıyor. Son nefesime kadar BJP'nin yanında olacağım. Fedakarlığın sembolü olan safranın rengiyle yıkanıyorum. Partiye karşı harekete geçmek kesinlikle söz konusu değil ve ortalıkta dolaşan bu tür teoriler, benim bir komploya dair korkularımı güçlendirmekten başka işe yaramıyor. Parti bana ne derse onu yapacağım. Benden işimi yapmamı ve gerisini unutmamı istedin. Ben de tam olarak bunu yapıyorum.

Peki hâlâ potansiyel görüyor musun?

Her zaman iyi tarafından baktım ve her dövüşte daha da güçlendim. Hayatım bir mücadeleyle geçti. Bilet küçük bir şeydir. JP'nin (Jayapakash Narayan) elli yıl önce yolsuzluğa ve hanedan siyasetine karşı yaptığı çağrıyı hâlâ hatırlıyorum. Başbakan Narendra Modi bugün aynı şeyi söylüyor. JP hareketinin 50 yılıyla ilgili programlara katılmak için bir hafta önce Patna'daydım. Bir öğrenci olarak öğrenci hareketliliğine aktif olarak katıldığım zamanı hala hatırlıyorum. Ailem doktor olmamı istiyordu ama Govindacharyaji beni pracharak olmaya teşvik etti. Hayatımda hiçbir şey istemedim ama yeterince aldım. Bunların hepsi Allah tarafından emredilmiştir. Yoluma çıkan her şeyi alacağım.

Kampanya yapmak için Buxar'a mı gidiyorsunuz?

Partim benim adıma ne karar verirse onu yapacağım. Ama evet, Buxar'ı bırakamam ve Buxar da beni bırakmayacak. Buxar maneviyatın merkezidir. Ram'ın gücünün ortaya çıktığı yerdir. Aziz Vishwamitra'nın on yıl boyunca ibadet ettiği ve aşramında Lord Ram ve kardeşlerine baktığı yerdir. Buxar'a güçlü bir koç heykeli dikme projesi üzerinde çalışıyorum. Buxar'la bağlantım çok derin. Ben Buxar'dan yanayım ve partimin talimatlarını bekliyorum. Bakalım bu sefer Tanrı benim için neler hazırlayacak?