Ashwini Vashnaw Hindistan'ın En Hızlı Yönlendiricisini Bengaluru'da Başlattı | Bengaluru

Ferhat

New member
Teknolojik bağımsızlığa ve yeniliğe doğru önemli bir adım atarak, Birliğin İletişim, Elektronik, Bilgi Teknolojisi ve Demiryollarından Sorumlu Bakanı Ashwini Vaishnaw, Cumartesi günü Bengaluru'da Hindistan'ın en hızlı yerel IP/MPLS (Çok Protokollü Etiket Anahtarlama) yönlendiricisini başlattı.

Birliğin İletişim, Elektronik, Bilgi Teknolojileri ve Demiryollarından Sorumlu Bakanı Ashwini Vaishnaw, Dijital İstihbarat Platformu'nun (DIP) açılışında.(PTI)

MPLS, telekomünikasyon ağlarında verileri ağ adresleri yerine etiketlere dayalı olarak bir düğümden diğerine yönlendiren bir yönlendirme tekniğidir.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Proje, hükümetin Telekomünikasyon Dairesi, CDOT ve Nivetti'nin işbirliğiyle yürütülüyor.

OKU | Bu Bengaluru şehrinin yerleşim bölgesi su sorunlarına karşı gelecekteki savaşa nasıl hazırlanıyor?

Bu, ülkenin küresel teknoloji ortamında önemli bir ürün ve üretim merkezi olma yolculuğunda önemli bir başarıyı temsil ediyor.

Vaishnaw, “Hindistan'da tasarlanmış ve üretilmiş, 2,4 Tbps kapasiteli bir çekirdek yönlendirici olan güvenli yönlendiricinin bugün geliştirilip piyasaya sürülmesinden gurur duyuyoruz. Bu, güvenli olan ve aslında Başbakanımızın Dijital Hindistan vizyonunda çok önemli işlevleri yerine getirebilen bir çekirdek yönlendiricidir.”

“Bildiğiniz gibi bağlantı, tüm Dijital Hindistan çabalarının anahtarıdır. Ağ yönlendiricilerinde bunun gibi bir çekirdek yönlendirici çok çok önemlidir. Bakan, “Bu tür karmaşık ekipmanların Hindistan'da geliştirilip Hindistan'da üretilmesinden çok mutluyum” dedi.

Bakan ayrıca şunları söyledi: “Son on yılda Hindistan teknolojik ilerleme ve inovasyonun temellerini attı ve böylece gelecek yıllarda önemli gelişmelere zemin hazırladı. Saniyede 2,4 terabit (Tbit/s) yönlendiricinin piyasaya sürülmesi beklenmiyor.” Bu yalnızca ülkenin teknoloji alanında artan yeteneklerinin bir kanıtı değil, aynı zamanda Başbakan Narendra Modi'nin vizyonuyla örtüşen çok önemli bir an. Dijital Hindistan için – teknolojik gelişmelerin ölçeğini artırmaya ve üretim ile yeniliğe olanak sağlayan bir ortamı teşvik etmeye vurgu yapan bir vizyon.”

Bakan, “Ve önümüzdeki beş yıl, bu vakıfların çoğunda ülke, insan ve teknoloji için tamamen yeni yapıların ortaya çıkacağı bir yolculuk olacak” diye ekledi.

Bakan Vaishnaw, üretim paradigmalarındaki geleneksel mekanik süreçlerden yazılım, inovasyon ve entelektüel yetenekle yakından bağlantılı süreçlere doğru dönüştürücü değişimin altını çizdi.

Biz iyi hizmet veren bir milletiz ve öyle olmaya devam edeceğiz. Hizmetlerimizi genişletmeye devam edeceğiz. Buna paralel olarak üreten ve üreten bir ülke olma çabasındayız. Odak noktam bu, bu yüzden ben” “Bugün buraya geldim. Ayrıca yarı iletken yapımında kullanılan ekipmanların Hindistan'da üretilip tasarlandığı Applied Materials'a da gideceğim.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Günümüzde imalat, esasen belirli büyüklükteki kesilmiş eşyaların onarıldığı mekanik bir faaliyet olan eski imalat olmaktan çıktı. Günümüzün üretimi, içinde çok fazla yazılımın bulunduğu bir üretimdir.” Bunda çok fazla yenilik var, bugün üretilen donanımda çok fazla beyin gücü var.

Bakan, “Çok güçlü bir yazılım temeline ve çok kapsamlı tasarım yeteneklerine sahip olduğumuz için kesinlikle dünyada büyük bir üretim ülkesi olabileceğimiz bir başlangıç noktasındayız” dedi.

OKU | Karnataka Hükümeti değerindeki projeleri onayladı ₹17.835 crore

Verileri 2,4 Tbps hızında işleyebilen Nivetti yönlendiricisinin, ağ teknolojisinde bir sıçramayı temsil ettiğini ve Hindistan'ın dijital altyapısını güçlendirmeyi ve sürekli artan yüksek hızlı veri işleme ve destek aktarımı ihtiyacını karşılamayı vaat ettiğini belirtmek önemlidir.

Bu başarı, hükümetin politika önlemleri, mali teşvikler ve engelleri kaldırmak ve kalkınmayı teşvik etmek için tasarlanmış düzenleyici bir çerçeve aracılığıyla yenilikçiler için elverişli bir ortam yaratmaya yönelik ortak çabalarının doğrudan bir sonucudur.

Bakan Vaishnaw, destekleyici politikalar aracılığıyla yeniliği teşvik etme yönündeki küresel geleneği hatırlattı ve hükümetin pazar fırsatlarını iyileştirme, ihracatı artırma ve yenilikçileri desteklemek için düzenlemeleri düzene koyma konusundaki kararlılığını yineledi.

Başbakan Modi'nin liderliğinde başlatılan Tasarım Bağlantılı İnovasyon, Üretim Bağlantılı Teşvikler (PLI) ve bir dizi başlangıç dostu program dahil olmak üzere başlatılan girişimler, Hindistan'ı küresel inovasyon ve ürün geliştirmede ön sıralara taşıyacak şekilde önemli ölçüde genişletilecek. .